Промените в Конституцията са коледен подарък, но не са достатъчни
В днешно време върховенството на закона е много по-ключово за привличане на инвеститори от данъчната система
Промените в Конституцията, които направиха в края на миналата година „Продължаваме промяната – Демократична България“, ГЕРБ и ДПС, са коледен подарък, но не са достатъчни за успешна реформа на съдебната власт. Около това мнение се обединиха юристи, изготвили т. нар. „бяла книга за върховенството на закона“ в партньорство с Американската търговска камара в България.
Дяволът е в детайлите и за да доведе изменението на Конституцията до истинска реформа, то трябва да бъде съпроводено и от други промени, с които да бъдат коригирани дефицитите в съдебната власт. В противен случай ще се окажат „просто проиграна надежда“, посочва преподавателят по право на ЕС в СУ „Св. Климент Охридски“ доц. Д-р Христо Христев.
Той описа съдебните промени в последните седмици като петата съдебна реформа от края на 90-те години насам.
Юристът Омуртаг Петков, председател на Комитет „Върховенство на закона и законодателни реформи“, подчерта, че инвеститорите правят изключително точна преценка на своето присъствие или навлизане на даден пазар през призмата на множество фактори, в т.ч. върховенството на правото и възможностите за бизнес развитие, необременено от излишна бюрокрация, липса на корупция и произвол.
В днешно време върховенството на закона е много по-ключово за привличане на инвеститори от данъчната система“, допълни главният изпълнителен директор на AmCham Иван Михайлов.
Бившият кандидат за правосъден министър на „Продължаваме промяната“ и настоящ експерт в Антикорупционния фонд Андрей Янкулов описа като позитивни промените при Висшия съдебен съвет, с които се увеличи делът на съдиите, избрани от своите колеги, и разделянето му на прокурорски и съдебен съвет.
Той обърна особено внимание на механизма, по който ще се избират членовете на прокурорския съвет, тъй като повечето от тях ще идват след санкция на парламента. Янкулов посочи, че се крият рискове от политическо влияние върху управлението на прокуратурата. Това би могло да бъде редуцирано чрез начина, по който бъдат номинирани и избирани членовете на прокурорската колегия от парламента, като се избират политически необвързани кадри.
Сред другите теми, които юристите са включили в т. нар. бяла книга, са концепция за необходимите решения в наказателното правосъдие, в правото на собственост и в гражданското право, където един от основните проблеми са високите държавни такси и въпроса за достъпа до правосъдие.