За четири месеца България изнесе стоки, колкото за цялата 2010 г.
Инфлацията продължава да тласка българския експорт напред
Износът на български стоки продължава да расте през април, подкрепен и от високата инфлация, и от засиленото външно търсене, което се съживява след COVID пандемията. За първите четири месеца от годината експортът се оценява на рекордните 29 млрд. лв.
Историческите данни на Националния статистически институт (НСИ) показват, че постигнатата сега стойност само за четири месеца е бил целият стойностен обем за 12-те месеца на 2010 г., когато българският износ беше най-тежко засегнат от финансовата криза. Ако се направи сравнение с 2021 г., този стойностен обем бе постигнат за шест месеца.
Сред основните причини за рекордните резултати са затруднените вериги на доставки в последните месеци и ускорената инфлация, които вдигат цените на изнасяните от България стоки. Войната в Украйна също шокира веригите на доставка и хвърли в паника доставчици и производители. Именно през април инфлацията в България достигна 14.4%, а в Европейския съюз, който е основният търговски партньор на българските производители – 8.1%.
На годишна база за първите четири месеца на година експортът на български стоки расте общо с 33.6%. Само през април пък износът е за 7.7 млрд. лв., което е малко под абсолютния рекорд от месец по-рано.
Разбивка показва, че през април скокът се дължи най-вече на поръчките от Европейския съюз, които растат с 36%, а тези за страни извън Блока – с малко под 20%.
Общо от началото на годината българските производители са засилили износа си към Сърбия, Турция, Северна Македония, Египет, Великобритания, САЩ и други. Първите три страни са и сред най-големите партньори на България извън Блока.
Иначе извън ЕС най-голям търговски партньор на България остава Турция, където вече са изнесени стоки за 1.75 млрд. лв. – основно петролни продукти, чиито цени се повишиха заради поскъпването на „черното злато“ на международните пазари. След два пълни месеци на война в Украйна експортът на български стоки към нападнатата страна расте минимално на годишна база и достига 223 млн. лв., а за Русия пада с 4%. За сметка на това вносът от Русия расте с над 160% от началото на годината, а от Украйна – с близо 40%.
В номинален израз за първите четири месеца на годината експортът към ЕС достига 20 млрд. лв., а този за трети страни – малко над 9 млрд. лв., т.е. тeндeнциятa двe тpeти oт oбщия изнoc дa e пpeднaзнaчeн зa Блoĸa се запазва.
Заедно с ударните обеми на износа обаче расте и вносът, който от началото на годината се изстреля до близо 33 млрд. лв. и така търговското салдо се запазва отрицателно.