За първи път от 10 години производствената инфлация в България е двуцифрена
Най-същественото поскъпване е при добива на метали
Средните цени, на които българските производители пласираха продукцията си през миналия месец, продължиха да растат и годишното им увеличение вече е двуцифрено. Според националния статистически институт (НСИ) т.нар. производствена инфлация през май достига 13%. За последно статистиката отчете двуцифрена инфлация в индустрията през 2011 г., като дори тогава тя не преминава 12.5%. На месечна база ръстът на цените през изминалия месец също е внушителен – 1.9%.
За сравнение, месец по-рано инфлацията в индустрията бе в размер на 9.8%. Зaвoдcĸитe цeни нapacнaxa pязĸo, след ĸaтo съвсем неотдавна – пpeз дeĸeмвpи – вce oщe ce oтчитaшe индycтpиaлнa дeфлaция, т.е. цените на едро падаха. Тъкмо такава бе тенденцията и пpeз пo-гoлямaтa чacт oт пaндeмичнaтa 2020 г.
Изменението ръстът на заводските цени е ранен индикатор за ускоряването на инфлацията, която през май вече достигна 14-месечен връх. Най-същественото поскъпване у нас се наблюдава в добивната промишленост, в която на годишна база цените нарастват с 31.3%, а на месечна – с 10%. „Вина“ за това носи добивът на метални руди, който скача с 58% спрямо същия месец на миналата година, а спрямо предходния – с 15.4%. Двигател на повишението е основно медта, чиято цена на международните пазари доскоро вървеше уверено нагоре.
В преработващата промишленост цените също се повишават за изминалата година – с 13.9%. С най-голямо увеличение спрямо май 2020 г. е производството на основни метали (47.7%), следвано от производството на изделия от каучук и пластмаси (11.9%) и на химични продукти (10.4%). Заводските цени намаляват само в производството на текстил, на неметални суровини, на електроника и на авточасти.
На месечна база пък най-голямо е поскъпването в производството на дървен материал (без мебели) – с 3.8% спрямо април, става ясно от данните на НСИ.
В енергетиката производствената инфлация е 8.3% на годишна база и 1.2% на месечна.