Забраните на Тръмп предизвикаха голям спад на Уолстрийт
Доларът и основните индекси тръгнаха стабилно надолу
Указът на Тръмп
да се забрани достъпа до САЩ на гражданите на 7 държави с преобладаващо
мюсюлманско население създаде напрежение и доведе до голям спад на Уолстрийт.
Компании като Goldman Sachs, Blackrock, Google и Microsoft публикуваха изявления,
че са против тази мярка и че тя ще разстрои бизнеса им.
Германският канцлер Ангела Меркел също критикува забраната на Тръмп и я определи като неоправдана с поставянето на хора под общ знаменател заради произхода им.
Потребителските разходи в САЩ нараснаха с 0.5% спрямо предишно покачване от 0.15 и при очаквания за ръст от 0.4%. Личните доходи скочиха с 0.3% при очаквания за 0.4% и предишно повишение от 0.1%.
Предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията, разходите за лично потребление, нараснаха за месеца с 0.2%, каквито бяха и прогнозите. Това е най-силен резултат за последните 2 години.
На годишна база растежът е 1.6% при очаквания за 1.7%. Този резултат е най-силният след септември 2014. Основният инфлационен индекс нарасна за месеца с 0.1%, а за годината 1.7%, каквито бяха и очакванията.
Парламентът във Великобритания започва двудневен дебат относно Brexit и няма съмнение, че ще подкрепи преговорите за разделяне на Тереза Мей. Вниманието на законодателите ще е насочено към оформяне на условията за разделяне, а не към спирането на процеса.
Правителството в Гърция не успя да преодолее различията си с европейските кредитори при последния преглед на помощите, а МВФ предупреди, че гръцкияt дълг е неуправляем.
Финансовияt министър на Нова Зеландия Стивън Джойс заяви, че икономиката се справя много добре спрямо историческите стандарти и при валута, която се е задържала дълго време на високи нива.
Щатската валута беше продавана вчера заради американската имиграционна забрана спрямо 7 мюсюлмански държави. Доларовият индекс заседна в рейнджа между 100 и 101.60.
Долар/йена претърпя най-голямо движение заради избягването на риска и спадна с 1.1% преди днешното заседание на ЯЦБ. На 115 се запазва силната съпротива, която може да бъде преодоляна или ако американските лихви значително се повишат над японските, или ако ЯЦБ смени драматично риториката си.
В очакване на Фед
Доходността по американските облигации почти не претърпя промяна преди заседанието на Федералния резерв по-късно днес. Очакванията са Фед да не предприеме промени на лихвите и да запази постепенния си подход. Вероятността за повишение на лихвите сега се оценява на 14.5%.
Доходността по италианските книжа скочи с 10 базови пункта заради отново появилите се опасения за кредитните оценки на банките. Най-голямата италианска банка UniCredit отписа лоши заеми в размер на 12.2 млрд. евро и капиталовата й адекватност вероятно ще падне под целите, поставени от ЕЦБ по-рано тази година.
Златото опитва да се върне над нивата от 1200 долара за тройунция
Комбинацията от търсене на сигурност и спадyt на долара доведе до покачване на златото. То все още е изправено пред съпротивата на 1200 долара. Коефициента злато/сребро проби за първи път нивата от 70 след средата на декември, но се очаква трендлинията да спре растежа.
Министърът на петрола в Иран коментира, че производителите от ОПЕК са доволни от сегашния ценови рейндж. Картелът успя да убеди инвеститорите, че напредва при спазването на съкращенията на производството. Въпреки всичко цената трудно ще се покачва заради нарастващото производство на петролните платформи в морето.
Основните индекси продължиха да падат
Dow Jones слезе под нивата от 20 000 при най-големия дневен спад след средата на октомври. Дилърите бяха изплашени от имиграционната забрана на Доналд Тръмп. В момента те изчакват следващите икономически данни, нови корпоративни резултати и заседанието на Фед.
В Европа STOXX 50 преживя най-големия си дневен спад след ноември. Основни потърпевши бяха въздушните превози и акциите на компании от туристическия бизнес.