Забравете за криптозимата, идва „кървава баня“ за биткойн
Притежанията на все повече инвеститори се изпаряват, а сривът на криптоборсата FTX заби последния пирон в ковчега на криптопазара
Почти съм фалирал“, казва Джад Фауаз, криптотърговец в Абу Даби. „Смея се, защото вече няма смисъл да се депресирам и разочаровам от този факт“.
45-годишният мъж, който напуска работата си в областта на недвижимите имоти преди година, за да се съсредоточи върху криптотърговията, вижда как притежанията му се изпаряват през последните месеци. Не е спал от седмица заради стреса, пише Reuters в свой материал по темата.
Имах около 40 монети и след това паднах до 20. После до 10 монети, а след това и до 5. Сега съм с последните две монети – биткойни и рипъл XRP“, казва той.
„Значи това са последните две монети и ще умра, преди да ги продам.“
За много търговци на дребно и инвеститори това е повече от достатъчно. Биткойн транзакциите на криптоборсите, на които инвеститорите на дребно обикновено извършват сделките, са паднали до около 2.3 милиона от 3.1 милиона през 2020 г., сочат данни на борсата Bitfinex. Стойностите в портфейлите обаче не са нараснали, което показва повече продажби, отколкото съхранение на монети.
Има признаци, че значителен брой инвеститори на дребно са били обезсърчени до точката на пълно излизане от криптопазара“, казаха анализаторите на Bitfinex.
Наистина Фауаз не е сам в отчаянието си. Годината бе брутална за инвеститорите. Цената на биткойн падна с около 63%, а общата пазарна капитализация на криптовалутата намаля с 1.63 трилиона долара. Сривът на криптоборсата FTX на Сам Банкман-Фрид заби последния пирон в ковчега на криптопазара.
Ноември донесе 7-дневна реализирана загуба от 10.16 милиарда долара в биткойн инвестиции, тъй като инвеститорите бяха принудени да излязат от дългосрочни позиции. Това бе четвъртата най-голяма загуба в историята по този показател, според данни на Glassnode.
Това вече не е криптозима, това е кървава баня, защото кризата с FTX бе като домино, което срина много компании“, каза Линда Оби, криптоинвеститор в нигерийския град Лагос, която работи в блокчейн фирмата Zenith Chain.
38-годишната жена споделя, че е била „дългосрочен“ инвеститор през последните 5 години и е търгувала „от всичко по малко“, включително алткойни и мемекойни.
Ще бъда много честна, наистина мисля, че има много шум около криптовалутите, с инфлуенсър маркетинг и любими знаменитости, които говорят за тях“, добави тя.
„Хората не проучват, а просто се впускат и това трябва да се промени. Започнахме да водим сериозни разговори за това как всъщност можем да дезинфекцираме и рекламираме пространството.“
Давид срещу Голиат
Криптоинвеститорите на дребно губят пари, но това не е нищо ново. Проучване на Банката за международни разплащания (BIS), проведено между 2015 и 2022 г., изчислява, че между 73 и 81% от активните играчи на пазара вероятно са загубили пари от своите инвестиции в криптовалути.
Търговията на дребно става все по-трудна, тъй като инвеститори с по-дълбоки джобове, като хедж фондовете, навлизат на криптопазара. Класът активи също нараства.
Наистина е трудно да търгуваме само на базата на новини, защото нямаме вътрешна информация, но един туит може да промени всичко“, каза базираният в Лисабон Адалберто Родригес, който търгува с криптовалути.
Изследователите на BIS казаха, че анализът на данните за блокчейн установява, че най-големите притежатели на биткойни често продават, докато по-малките играчи купуват, „правейки възвръщаемост за сметка на по-малките потребители“.
Елуиза Марчесони, също търговец, казва, че има около 2000 долара във FTX, които не е успяла да изтегли. Тя е сигурна, че криптовалутите ще останат привлекателни за по-малките инвеститори.
И все пак, огромните загуби на инвеститорите от колапса на FTX могат да послужат, за да подтикнат регулаторите към действие, каза Чарли Купър, ръководител на комуникациите във фирмата за блокчейн технологии R3.
На политиците им е много по-трудно да игнорират обаждания от избиратели, които са загубили своите спестявания, отколкото от летящите крипто хедж фондове.“