Заетостта в САЩ расте с рекорден темп през юни, но облаците се сгъстяват
Скокът на новите случаи с Covid-19 създава поле за възможни нови съкращения при евентуална нова вълна на вируса и блокада на страната
Американската икономика създаде рекорден брой нови работни места за един месец – през юни, тъй като ресторантите и баровете възобновиха дейността си, което според Reuters е още едно доказателство, че рецесията заради коронавируса е приключила. Въпреки това скокът в случаите заплашва здравеопазването и създава притеснения за възможни нови съкращения при евентуална нова вълна на вируса и блокада на страната.
Работните места в неселскостопанския сектор в САЩ растат с 4.8 млн. през юни, отчита месечната заетост на Министерството на труда в четвъртък. Това е рекорден ръст, откакто администрацията на САЩ води отчетност през май 1939 г. През май новите работни места се възстановиха с 2.7 млн. броя. За изминалия месец анкетираните от Reuters икономисти прогнозираха ръст с 3 млн. работни места, а данните изненадват положително.
Скокът в броя на работните места показва рязко възстановяване на активността. Възобновяването на бизнеса след наложената през март блокада обаче отприщи вълна от нови случаи на заразата в големи части на страната – включително Калифорния, Флорида и Тексас. Няколко щата вече повторно затварят бизнеси, но въздействието на това не се проявява в данните за заетостта, тъй като правителството прави проучване на бизнеса в средата на месеца.
Председателят на Фед Джером Пауъл тази седмица потвърди възстановяването на активността, като каза, че икономиката „е навлязла във важна нова фаза и направи това по-рано от очакваното“. Но Пауъл предупреди, че перспективата е „извънредно несигурна“ и ще зависи от „успеха ни в задържането на вируса“.
Нивото на безработица падна до 11.1% през юни спрямо 13.3% през май. Заетостта се увеличава до голяма степен, тъй като компаниите наемат наново съкратените работници от несъществените бизнеси като ресторанти, барове, фитнес зали и стоматологични кабинети. Икономистите приписват нарастването на увеличението на работните места и на правителствената програма за защита на заетостта, която дава на предприятията заеми с възможност да бъдат частично опростени, ако се използват за заплати. Бюджетът по тази антикризисна мярка обаче е почти изчерпан.
В икономиката, която вече изпадна в рецесия от февруари, много компании, включително някои, които първоначално не бяха засегнати от мерките за блокиране, се борят със слабо търсене. Икономисти и наблюдатели на индустрията смятат обаче, че това, заедно с изчерпването на заемите от правителствената програма, ще отприщи нова вълна от съкращения, която да поддържа новите седмични молби за обезщетения за безработица изключително високи.
В друг доклад от четвъртък Министерството на труда обяви и експресните данни за обезщетенията за безработица през седмицата, приключваща на 27 юни. Те са 1.43 млн. души, което е минимален спад спрямо седмица по-рано, когато цифрата бе 1.45 милиона, но много под рекорда от 6.6 млн. души, останали без работа през последната седмица на март.