Западни лидери срещу оттеглянето на САЩ от споразумението за климата
Лидерите на Германия, Франция и Италия се обединиха в единна позиция, че споразумението не може да бъде предоговорено
~ 2 мин.
Лидерите на Германия, Франция и Италия се обединиха в единна позиция по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да оттегли страната си от подписаното през 2015 г. в Париж споразумение за климата, което предвижда ограничение на вредните емисии.
"Смятаме, че набраната в Париж през 2015 г. инерция е необратима и вярваме непоколебимо, че Парижкото споразумение не може да бъде предоговорено, тъй като е жизненоважен инструмент за нашата планета, общности и икономики", се казва в съвместно изявление на лидерите на трите държави.
Припомняме, че късно снощи Тръмп обяви, че САЩ ще се оттеглят от споразумението, но незабавно ще започнат преговори за предоговаряне на условията в него.
Германският канцлер Ангела Мрекел, френският президент Еманюел Макрон и италианският премиер Паоло Джентилиони призоваха всички свои съюзници да ускорят усилията в борбата с климатичните промени. Припомняме, че споразумението бе подписано от 195 държави, и само 2 в света досега не са го подписали - Сирия и Никарагуа. Така САЩ би станала едва третата държава извън договореността.
Макрон заяви в телефонен разговор на Тръмп, че "нищо в Парижкото споразумение не подлежи на предоговаряне". "Съединените щати и Франция ще продължат да работят заедно, но не по климатичните въпроси", каза Макрон в продължилия пет минути разговор.
Кметът на Париж, където бе сключено историческото споразумение през декември 2015 г. - Ан Идалго, нарече решението на Тръмп "грешка, която ще има драматични последици".
Канада е "дълбоко разочарована" от този ход на американския президент, защото "Парижкото споразумение е добро за света", заяви министърката на околната среда Катерин Маккена.
"Много грешно решение", написа в "Туитър" на английски и немски председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
"Парижкото споразумение трябва да бъде спазено и ние ще се погрижим това да стане със или без американското правителство", реагира председателят на Европейския парламент Антонио Таяни, цитиран от Франс прес, съобщават БТА.
Вчера, след разговор в Пекин с канцлера Меркел, китайският премиер Ли Къцян каза, че Китай "активно насърчава" сделката за климата и е била "една от първите страни, ратифицирали" документа.