Започва най-влиятелният ESG форум в България
ESG & FRIENDS отново събира в София най-влиятелните международни и български експерти по устойчивост
Третото издание на конференцията ESG & FRIENDS, организиран от първата българска специализирана ESG медия – ESGnews.bg, започва в 9.30 ч. днес. Най-влиятелният ESG форум в България ще се проведе в хотел Хилтън София под мотото „Re-position, Re-think, Re-grow“.
И тази година в събитието ще участват влиятелни международни ESG експерти, които ще предадат своите знания и опит на участниците в събитието.
Специален гост-лектор ще е проф. д-р Уейн Висер – световно признат писател, лектор, академик, филмов продуцент, социален предприемач и футурист, фокусиран върху устойчивото развитие, корпоративната социална отговорност и създаването на интегрирана стойност. Преподавател е в Cambridge University и Antwerp Management School.
Проф. Висер е и директор на мозъчния тръст Kaleidoscope Futures, основател на CSR International, бивш директор на услугите за устойчивост в KPMG и стратегически анализатор в Capgemini. Написал е 43 книги, включително бестселъра на Amazon "Thriving", който ще бъде подарък за партньори и участниците в уъркшопа по време на събитието. Проф. Висер ще проведе практическата част в следобедните часове, в която участниците ще имат възможността да разрешат конкретни казуси.
Гост-лектор в третото издание на ESG & FRIENDS ще бъде и Индира Карталози, директор в Kaleidoscope Futures, преподавател и оценител на курсове в Института за устойчиво управление към Кеймбридж. Опитът на Индира варира от устойчивост и социални предприятия към правата на човека и трансформиращото лидерство. Индира е основател на Sustainability Leadership Kosovo и е призната като един от Топ 100 лидери по КСО.
Регулации, предизвикателства и възможности
В панелните дискусии по време на форума ще бъдат засегнати темите за ESG регулациите, трудностите, предизвикателствата и възможностите пред бизнеса, свързани с устойчивото управление и лидерство. Ще почерпим и опит от примера на големите компании, опериращи в България и ще научим как ESG може да донесе ползи и да се превърне в двигател за бизнеса.
Сред гостите в панелните дискусии ще бъдат редица представители на бизнеса, сред които Камелия Славейкова – председател на Съвета на директорите на Shell България, Цветанка Минчева – изпълнителен директор и председател на УС на Уникредит Булбанк, Милена Драгийска – изпълнителен директор на Lidl България, Димитър Цоцорков – председателят на Надзорния съвет на „Асарел Медет“, Деймиън Пинтос – генерален мениджър на Филип Морис България, Даринка Георгиева – изпълнителен директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, Михаела Калайджиева – директор „Корпоративна политика“ в Йетел България, Павел Лисев – изпълнителен директор на Фонда на Фондовете, Елвин Гури – директор на фонда за дялови инвестиции Invenio Partners и Денислав Борисов от denkstatt.
Представители на академичната общност и на работодателските организации също ще вземат участие в третото издание на ESG & FRIENDS. Сред тях са деканът на Стопанския факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Атанас Георгиев, доц. д-р Марина Стефанова, директор на магистърската програма „Отговорно и устойчиво управление“, ръководител на ESG Lab и ESG Academy, доц. д-р Милена Ангелова, главен секретар на АИКБ, вицепрезидент на SGI Europe и член на Европейския икономически и социален комитет, Евгения Троанска, която има 20 години професионален опит в областта на финансовото консултиране и представлява SGI Europe в EFRAG, Илияна Павлова, директор на отдел „Индустрия и околна среда“ в БСК.
По време на форума ще научим повече и за Норвежкия финансов механизъм и ще разберем как норвежкият бизнес приема ESG регулациите, и в частност МСП, както и за добри практики от Норвегия от Карстен Ауст. Той има богат опит в разработването и управлението на международни проекти.
Практическа част
В следобедните часове проф. д-р Уейн Висер и Индира Карталози ще проведат уъркшоп на тема: “Thriving in Practice: Systems Thinking and Integrated Value”, в който ще споделят научните принципи на прогреса с практически упражнения, които въвеждат техниката на системно картографиране.
Участниците ще научат шестте стъпки на интегрираното управление на стойността, включително пренастройване на партньорите (същественост на заинтересованите страни), обновяване на принципите (бизнес ценности), прецизиране на целта (стратегически цели), преоценка на ефективността (отчитане на ESG) и препроектиране на портфейли (продукт/услуга иновация).