Заради Brexit: Българският износ и туризъм ще се свият
Анализаторите на Coface все пак очакват преместване на много производства от Великобритания в България
Излизането на Великобритания от Европейския съюз определено ще повлияе върху износа на български стоки, както и върху сектора на услугите и туризма. Това е сигурно дори и след постигането на „добра сделка“ между Обединеното кралство и Блока за безмитна и безквотна търговия, смята компанията за оценка на кредитния риск и кредитно застраховане Coface.
Въпреки това страната ни е атрактивна за Великобритания с ниските си данъци, сравнително евтината работна ръка и достъпа до единния европейски пазар, като съществуват много възможности за пренасяне на производства тук“, споделя Пламен Димитров, управител на Coface България.
Все пак засега не се наблюдават признаци за съществено негативно влияние от излизането на Великобритания от ЕС, допълва Димитров.
Къде ще бъдат най-големите проблеми?
Експертите на Coface прогнозират още, че веригите за доставки на селскостопански и хранителни стоки ще бъдат нарушени поради наличие на гранични проверки и съответно забавяне на доставките. А това от своя страна може да бъде сериозно предизвикателство, особено за нетрайните хранителни продукти.
В допълнение от компанията посочват, че постигнатата сделка за безмитна и безквотна търговия засяга само стоки, изработени от местно производство (британско или на територията на ЕС). Това се отразява значително върху автомобилния сектор, тъй като много от частите за бензиновите и дизеловите автомобили са внос от страни извън ЕС (като Япония и Турция).
Това означава, че търговията с автомобили между ЕС и Великобритания може да привлече мита, ако над 45% от стойността на крайните продукти не е местна. Изключение се прави единствено за електрическите автомобили и батерии, които трябва да са до 30% местно съдържание, за да бъдат избегнати митата.