Заради инфлацията в БНБ вдигат заплатите с 5%
Възнагражденията на управителите ще бъдат запазени на досегашното ниво
Основните заплати на всички служители на Българската народна банка, с изключение на членовете на Управителния съвет, ще бъдат увеличени с 5% от началото на 2022 г. заради ускоряването на инфлацията. Това става ясно от публикувания бюджет на централната банка за новата година.
Бюджетът на централната банка за 2022 г. възлиза на 165 млн. лв., което е минимален ръст от около 4 млн. лв. спрямо изминалата година. Увеличението е основно по линия на разходите за издръжка и по-специално - за персонал. Останалата част от разходите на централната банка ще са свързани с функциите на банката по поддържане на паричното обращение и участието ѝ в редица европейски организации.
Трябва да се отбележи обаче, че разчетите на БНБ са направени при минимална работна заплата от 650 лв. и максимален осигурителен доход от 3000 лв. По всяка вероятност обаче и двете величини ще бъдат променени. Първата - с приемането на Бюджет 2022 през февруари, а втората - с актуализацията на бюджетната рамка през лятото.
Управата на банката - гуверньорът, подуправителите и останалите членове на Управителния съвет - ще запазят настоящото си възнаграждение. 20 313 лв. е възнаграждението на управителя на БНБ месечно. Това означава, че наследникът на настоящия гуверньор, чийто мандат изтече през юли миналата година, ще продължи да получава същата сума през 2022 г. Подуправителите ще продължат да получават 17 411 лв. месечно, а останалите членове на управителния съвет ще получават сума по 5 804 лв.
Припомняме, че преди повече от месец служителите на Европейската централна банка също поискаха увеличение на заплатите заради инфлацията. Тогава синдикатът на институцията, известен като Международната и европейска организация за обществени услуги (IPSO), настоя за ръст на заплатите, тъй като вижда в инфлацията сериозен проблем. Ситуацията обаче е парадоксална, тъй като именно ЕЦБ отказва да предприеме действия срещу поскъпването на стоките и услугите и многократно повтаря, че те са само временно явление.
Оценката на БНБ обаче е, че в момента възнагражденията изостават спрямо тези в частния сектор. Затова са предвидени и средства за кариерно развитие на служителите на БНБ, свързани със запазване на конкурентните позиции на институцията на пазара на труда и с поддържането на висококвалифициран персонал от банкови специалисти, необходим за изпълнението на функциите на БНБ. Така за група ръководен персонал средно заплащането ще надхвърли 7 000 лв., а за специалистите - 3000 лв.
Банкноти и монети
Планираните разходи за нови банкноти тази година са в размер на малко над 10 млн. лв. и намаляват с над 50% спрямо 2021 г. БНБ в заложила да поръча за отпечатване 71 млн. броя банкноти от два номинала през 2022 г., докато през 2021 г. са поръчани и отпечатани 152 млн. броя банкноти от четири номинала.
Предвидено е планираното количество банкноти да осигури прогнозираната подмяна на изхабените в процеса на обращение банкноти, растежа в търсенето на банкноти и необходимия резерв от банкноти.
Планираните за 2022 г. средства за производство на разменни монети са около 7 млн. лв. - с около 30% под средствата през изминалата година. С оглед на потребностите от разменни монети за обслужване на паричното обращение е предвидено през 2022 г. да бъдат отсечени 100 млн. броя разменни монети.