Зашеметяващ обрат: Фалитът застигна бързо нашумялата WeWork
От началото на годината акциите на компанията са се обезценили с около 96%
Популярната компания за гъвкави работни пространства WeWork планира да подаде молба за обявяване в несъстоятелност още следващата седмица. Това съобщи източник, запознат с делата на борещата се с огромни дългове и загуби фирма.
Акциите ѝ паднаха с 32% в късната търговия във вторник, след като Wall Street Journal първи съобщи новината. През тази година компанията се е обезценила с около 96%.
Базираната в Ню Йорк WeWork обмисля да подаде молба по Глава 11 в Ню Джърси.
Фирмата отказа да коментира.
По-рано във вторник WeWork заяви, че е сключила споразумение с кредиторите за временно отлагане на плащанията по част от дълга си, като гратисният период приключва.
Към края на юни компанията има нетен дългосрочен дълг от 2.9 млрд. долара и над 13 млрд. долара дългосрочни лизингови договори. Ситуацията за нея се усложнява в момент, когато нарастващите разходи по заеми ощетяват сектора на търговските имоти.
Подаването на молба за обявяване в несъстоятелност на WeWork би означавало зашеметяващ обрат в траекторията на развитието ѝ. През 2019 г. компанията бе оценена на 47 млрд. долара според частна оценка. Последните новини са черна точка и за инвеститора ѝ SoftBank, който явно губи милиарди от този си залог.
WeWork изпадна в криза, откакто плановете ѝ за излизане на борсата през 2019 г. се провалиха вследствие на скептицизма на инвеститорите към бизнес модела ѝ за вземане на дългосрочни наеми и отдаването им под наем за кратък период от време и притесненията за големите ѝ загуби.
Неволите на WeWork не намаляха и през следващите години. В крайна сметка тя успя да стане публична през 2021 г. при много по-ниска оценка от очакванията. Основният ѝ спонсор, японският конгломерат SoftBank, хвърли десетки милиарди, за да подкрепи стартъпа, но компанията продължи да губи пари.
През август WeWork изрази „съществени съмнения“ относно способността си да продължи дейността си. През тази година многобройни топ мениджъри, включително главният изпълнителен директор Сандип Матрани, напуснаха затъващата компания.