Защитени птици в България стават жертва на бракониери и замърсяването
По 40 пернати на ден се лекуват в спасителен център ''Зелени Балкани'' - Стара Загора
Лебеди, омазани с нефт, щъркели, глътнали рибарски кукички или ластици са само част от пациентите на Спасителен център за диви животни ''Зелени Балкани'' – Стара Загора. Центърът работи изцяло със защитени видове, като 98% от тях са птици.
"Приемаме понякога дребни бозайници и земноводни влечуги. При нас постоянно постъпват диви животни за лечение. В летния сезон имаме по 30-40 пациента на ден, но всичко зависи от периода", разказва за Economic.bg д-р Христина Клисурова, ветеринарен лекар в центъра.
Пролетно-летният сезон е този, в който всички диви животни се размножават. За съжаление някои от малките губят семействата си. Тогава ние ги приютяваме в бебешкия сектор или ги даваме на наши двойки, които са много успешни приемни родители", добавя Клисурова.
Тези птици биват доотглеждани и впоследствие освобождавани.
С откриването на ловния сезон доста често в Центъра постъпват простреляни защитени птици. „Последният случай е с един бял щъркел, който беше прострелян в района на София. В тялото му бяха открити сачми. Много отчетливо цифрата на простреляните от бракониери защитени видове нараства“, казва ветеринарният лекар.
Това лято в Центъра са спасили морско царско орле, което е било избутано от останалите две по-големички птици в гнездото. Местният овчар, който е минавал в района, го е видял и е подал сигнал до „Зелени Балкани“.
Спасяване на морски орел - Сакар.
Много диви животни страдат от инфекциозни заболявания, стават жертва на пътния трафик или са ударени от ток от електроразпределителната мрежа. Минималната сума, необходима за лечение на пернатите, започва от 250 лева.
Всичко зависи от състоянието на птицата, от вида и с какво се храни. Някои са изцяло рибоядни, като пеликаните и щъркелите. Други са месоядни, имаме и насекомоядни. Лечението се оскъпява от това дали ще има оперативна намеса или ще е само медикаментозна терапия“, обяснява д-р Клисурова.
Спасяване на царски орел - Сакар.
Спасителният център ''Зелени Балкани'' се финансира както от доброволци, така и от различни проекти. „Ако трябва да разчитаме само на дарения, няма да успеем да се справим. Затова ни се налага да работим по различни проекти. Издръжката на спасителния център, като храна, лекарства, заплати на ветеринарите, различните консумативи, се финансират от фонда на Министерството на околната среда и водите. За тези средства ние кандидатстваме на конкурсен принцип всяка година. Финансирането идва, след като идеята е одобрена. Не сме на бюджетна издръжка, тъй като сме неправителствена организация“, разясни д-р Клисурова.
Речна рибарка също е имала нужда от лечение.
Центърът е финансиран и по програма Life на ЕС. Брюксел предоставя финансиране за проекти за опазване на околната среда и природата. В „Зелени Балкани“ работят и по Размножителна програма. Въпреки високия процент излекувани и върнати в природата животни, немалка част от тях остават трайно увредени и не могат да живеят самостоятелно в дивата природа.
Прием на белоопашат мишелов.
Много от тези животни се включват в поредица от рехабилитационни курсове и се адаптират за тяхното бъдещо волиерно отглеждане. Част от тях се включват в програмата на Центъра за размножаване на редки видове. По този начин от негодните за връщане родители се получава поколение от напълно здрави индивиди,“ споделя ветеринарят.
До момента Центърът има размножителен успех с различни видове птици, като Керкенез (Falco tinnunculus), Европейски бухал (Bubo bubo), Забулена сова (Tyto alba), Бял щъркел (Ciconia ciconia), Белошипа ветрушка (Falco naumanni).
Всеки, който желае, може да осинови птица. Месечните осиновителни такси започват от 10 лева в зависимост от вида на пернатото.