Защо части от Балканите останаха без ток на 21 юни?
Доклад на Entso-E посочва причините за срива в мрежата
На 21 юни 2024 г. около 12:20 ч. възникна голям мрежов инцидент в Югоизточната част на електроенергийната система на Континентална Европа. Инцидентът доведе до спиране на тока в електрическите мрежи на Албания, Черна гора, Босна и Херцеговина и частично спиране на тока в Хърватия. Засегнатите оператори на преносни системи, с подкрепата на съседните оператори на преносни системи, възстановиха електрозахранването на своите мрежи в рамките на приблизително 2 часа с цел минимизиране на въздействието на смущението върху потребителите.
Европейската мрежа на операторите на преносни системи за електроенергия (ENTSO-E) започна разследване на случая и късно в понеделник излезе с доклад.
След инцидента с прекъсването на тока ENTSO-E, Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER) и регулаторите и операторите на преносни системи (TSO) в региона проведоха първата среща на техния съвместен експертен панел.
ENTSO-E предварително изложи последователността от събития и похвали координираните усилия на засегнатите оператори на преносни системи за възстановяване на електрозахранването за три часа.
Срив на напрежението
Каскадното прекъсване на електрозахранването на 21 юни е последвало на фона на прекъсвания на две въздушни линии с интервал от 13 минути.
Точно преди инцидента регионът е внасял около 2000 MW от своите съседи и е изнасял 417 MW към Италия чрез подводния кабел Черна гора-Италия, според Entso-E.
Първоначалното прекъсване настъпи на линията 400 kV Ribarevine-Podgorica 2 в Черна гора поради късо съединение. Впоследствие няколко други линии видяха повишено натоварване, но това не доведе до претоварване на мрежата, проблеми с напрежението или проблеми с честотата.
Вторият инцидент, в 12:22 CET, също беше причинен от късо съединение на линията 400 kV Zemblak-Kardia между Албания и Гърция. След това напрежението в региона на Югоизточна Европа на електроенергийната система на континентална Европа започна бързо да спада. Две минути по-късно няколко линии се прекъснаха последователно поради защити от ниско напрежение и свръхток, което доведе до разделяне на системата.
„Изключването на каскадния електропровод бързо доведе до срив на напрежението и прекъсване на електрозахранването в засегнатия район. Напреженията продължиха да падат до нула, докато от другата страна на разделителната линия [те] се върнаха към нормалното“, обясни Entso-E.
Координирани усилия
Засегнатите оператори на преносни системи работиха координирано и възстановиха напрежението в мрежата 400 kV за по-малко от три часа. Захранването на местния товар беше възстановено малко след това.
Тя ще проучи подробно причините за инцидента и ще направи препоръки в окончателен доклад, се казва в съобщението.
Спирането на тока се случи на фона на първата гореща вълна, която удари региона тази година. Това принуди страните да внасят енергия, за да отговорят на търсенето на охлаждане.
В същото време имаше съкращения на капацитета както на границите между Унгария и Сърбия, така и на границите между Австрия и Словения, което допълнително влоши ситуацията.
Цените на електоренергията в Югоизточна Европа продължават да растат и в момента. Заради жегите Електроенергийната система е обтегната от скок в търсенето и тежка суша, на фона на ограничен капацитет за междусистемни връзки и лоши инструменти за гъвкавост.
Препоръки
Инцидентът подчертава необходимостта Албания да продължи изграждането на междусистемна връзка от 400 kV със Северна Македония възможно най-бързо, каза Кристиан Севдари, изследовател в института DTU Wind.
Севдари от DTU написа в публикация в LinkedIn, че след прочитане на доклада на Entso-E „може да се заключи, че липсата на гъвкавост на енергийната система и възможности за преконфигуриране на мрежата са причинили разделянето на системата“.
Той каза, че не трябва да се подценява значението на завършването на междусистемната връзка на Албания от 400 kV към Северна Македония.
„Тази много важна регионална връзка, заедно с инвестицията в междусистемната връзка Албания-Косово, ще гарантира, че възобновяемата енергия може да тече свободно на Балканите“, отбеляза Севдари.
Той добави, че по-доброто използване на хидроенергийния потенциал на Албания може да помогне на региона да поддържа стабилност, „осигурявайки печеливша ситуация за инвеститорите и обществото“.