Защо хиляди германци избират да живеят в България
У нас вече са се заселили над 45 000 германци, твърди телевизионен репортаж на Stern TV
~ 3 мин.
Над три милиона пенсионери в Германия са заплашени от бедност на старини. Това означава, че са принудени да живеят с пенсия под 958 евро месечно. За България тази сума изглежда висока - и тъкмо поради това все повече германски пенсионери от въпросната група избират тъкмо България като страна, където да прекарат старините си. Там животът е евтин, климатът - чудесен. А когато малко се ориентираш в манталитета, нещата потръгват. Не бива обаче да забравяме, казват новозаселилите се: в България е друго, не е като в Германия.
"Полека, полека"
15-минутен репортаж на Stern TV, излъчен по германската телевизия RTL, ни запознава тъкмо с три такива семейства. Бригите и Бернд Хорн преди година и половина си събрали багажа и от Пфорцхайм се преместили в българското село Сираково. „Качеството на живот, което имаме тук, е огромен напредък за нас", обясняват двамата в един глас пред репортерите на Stern TV. За около 15 хиляди евро си купили къща с пет декара двор. Междувременно разширили жилищната площ до над 100 квадратни метра. Климатът също допринася за повишеното им самочувствие - двамата са пенсионери по болест и в България определено се чувстват много по-добре. „Имам четири хронични заболявания и получавам само 680 евро пенсия по болест", казва Бригите Хорн и добавя: „В Германия с тези пари едва си плащам наема".
Следващите протагонисти в репортажа на Stern TV са вече едва ли не кореняци в България. Ренате и Бернд Рьоер живеят от 13 години в Кранево. За 20 хиляди евро са си купили просторно жилище от 100 квадратни метра. Първо го мислели като лятна вила, но преди шест години окончателно се преместили от Берлин в Кранево. Двамата получават общо 1800 евро пенсия месечно - и казват, че с тези пари в България се живее много добре. Само с езика им е още трудно, но се оправят. Ренате знае малко руски, чете кирилицата и се оправя на пазара, докато съпругът ѝ Бернд сякаш го е докарал единствено до фразата „Полека, полека".
По-нататък авторите на репортажа твърдят, че в България вече са се заселили над 45 хиляди германци и представят още едно семейство, което търси път към Черноморското крайбрежие. Карин и Роланд Нетер, които в Германия трябва да живеят със 160 евро седмично, след като са си платили всички задължителни разноски, наскоро научили, че в България животът е два пъти по-евтин. В интернет семейството от Нюрнберг се спира на нов и модерен дом за възрастни хора на име „Евъргрийн" - сграда с отделни апартаменти и красиви сервизни помещения, с плувен басейн отвън. Карин Нетер е готова веднага да купува. Но когато пристигат край Черно море, всичко изглежда по-различно, отколкото в интернет. Апартаментите все още не са завършени, двустайното жилище, което са си харесали, им се вижда тясно. За по-голямо обаче парите не им стигат. А и първите им впечатления от „Златни пясъци" не са еуфорични. В крайна сметка двамата решават, че България не е „тяхната страна".
"Искам да живея, а не да живуркам"
„Краневчаните" Ренате и Бернд Рьоер са на другия полюс. „Тук нищо не ни липсва. Отзад са планините, отпред е морето с красивите момчета край плажа", шегува се Ренате. „И момичета", допълва мъжът ѝ с усмивка.
Ренате е доволна и от медицинското обслужване във Варна. Вярно, болничното оборудване не е като в Германия, стаите са по-тесни, но лекарите се грижат добре за нея, когато има някакъв проблем. Семейство Хорн също е много доволно в новата си селска къща. „Това беше правилното решение. Не искам да се връщам в Германия. Искам да живея, не да живуркам. А тук, в България, мога да живея", казва Бригите Хорн. Само едно нещо им липсва: децата и внуците.