Защо космическите агенции се състезават към южния полюс на Луната?
Педи няколко дни Русия се провали в опита си да приземи „Луна-25“, сега Индия ще пробва с мисията „Чандраян-3“
Индийската космическа агенция се опитва да приземи космически кораб на южния полюс на Луната. Мисията може да ускори космическите амбиции на Индия и да разшири познанията за лунния воден лед, потенциално един от най-ценните ресурси на Луната, пише Reuters в свой анализ.
Ето какво се знае за наличието на замръзнала вода на Луната и защо космическите агенции и частните компании я виждат като ключ към лунна колония, добив на ресурси от Луната и потенциални мисии до Марс.
Как учените откриха вода на луната?
Още през 60-те години на миналия век, преди първото кацане на Аполо, учените спекулираха, че на Луната може да съществува вода. Пробите, върнати от екипажите на Аполо за анализ в края на 60-те и началото на 70-те години, обаче изглеждаха сухи.
През 2008 г. изследователи от университета Браун преразгледаха тези лунни проби с нова технология и откриха водород в малки мъниста от вулканично стъкло. През 2009 г. инструмент на НАСА, инсталиран на борда на сондата „Чандраян-1“ на Индийската организация за космически изследвания (ISRO), откри вода на повърхността на Луната.
През същата година друга сонда на НАСА, която удари южния полюс, откри воден лед под повърхността на Луната. По-ранна мисията на НАСА – Lunar Prospector от 1998 г. – откри доказателства, че най-високата концентрация на воден лед е в сенчестите кратери на южния полюс.
Защо водата на луната е важна?
Учените се интересуват от джобове от древен воден лед, защото ако той съществува в достатъчни количества, може да бъде източник на питейна вода за изследване на Луната и да помогне за охлаждане на оборудването.
Може също така да се разгради, за да се произвежда водород за гориво и кислород за дишане, подпомагайки мисии до Марс или добив на ресурси на Луната.
Договорът на ООН за космоса от 1967 г. забранява на която и да е нация да претендира за собственост върху Луната. Няма обаче разпоредба, която да спира търговски операции.
Ръководеното от САЩ усилие за създаване на набор от принципи за изследване на Луната и използването на нейните ресурси – Споразуменията Артемида – е подписано от 27 страни. Китай и Русия не са го подписали.
Какво прави Южния полюс особено сложен?
Опитите за кацане на Луната са се проваляли и преди. Руският кораб „Луна-25“ трябваше да кацне на южния полюс тази седмица, но излезе извън контрол при приближаване и се разби в неделя.
Южният полюс – далеч от екваториалния регион, към който са били насочени предишните мисии, включително кацането на екипажите на Аполо – е пълен с кратери и дълбоки ровове.
Мисията „Чандраян-3“на ISRO е напът да направи опит за кацане в сряда, съобщи космическата агенция. Предишна индийска мисия не успя през 2019 г. да кацне безопасно близо до зоната, към която се е насочила и „Чандраян-3“.
И САЩ, и Китай са планирали мисии до южния полюс.