Зелените цели на ЕС възпират нови газови сделки със САЩ
Съединените щати доставиха рекордни обеми LNG за Стария континент през изминалата година
Преговорите за изпращане на повече природен газ от САЩ в Европа са в застой, тъй като целите на континента в областта на климата възпират купувачите да поемат дългосрочни ангажименти за доставка на изкопаеми горива, според двама енергийни ръководители в САЩ.
Съединените щати доставиха рекордни обеми втечнен природен газ за Стария континент през изминалата година, помагайки му да избегне енергийна катастрофа, след като Москва прекъсна повечето от своите тръбопроводни доставки заради войната в Украйна.
Но ръководителите на газови компании в САЩ твърдят, че купувачите до голяма степен не са били склонни да се ангажират с нови многогодишни сделки за доставка, необходими за подпомагане на нова вълна от проекти за строителство в Мексиканския залив, която би увеличила допълнително доставките през следващите години.
Купувачите се страхуват от техните правителства, които им казват, че не могат да купуват въглеводороди след 15 или 20 години“, каза Ник Дел'Осо, главен изпълнителен директор на Chesapeake Energy, един от най-големите производители на газ в САЩ.
Commonwealth LNG, която се опитва да осигури дългосрочни LNG контракти за изграждане на ново съоръжение на брега на Персийския залив, е изправена пред подобно предизвикателство.
Европейските компании идват ли в Commonwealth LNG, за да подпишат 20-годишен договор? Отговорът е не“, казва главният изпълнителен директор Пол Варело. „От политическа гледна точка е твърде близо до 2050 г., до която Европа иска да бъде въглеродно неутрална.“
Варело каза, че доставчиците на LNG трябва да сключат дългосрочни договори, за да получат финансиране от банките, за да покрият огромните разходи за изграждане на нови съоръжения за втечнен природен газ.
Европейците са фокусирани върху покриването на енергийните си нужди за следващите няколко години, което е в противоречие с нуждите на американските производители на LNG, които се нуждаят от много по-дълги договори, обясни Джейсън Гебелман, анализатор в Cowen Research.
През 2022 г. ЕС и САЩ подписаха споразумение, според което Щатите ще се опитат да увеличат доставките на LNG за Европа, но само до 2030 г. ЕС има за цел да постигне въглероден неутралитет до 2050 г. и очаква да замени доставките на руски газ със „зелени“ енергийни източници през следващите години.
Европейските купувачи обаче сключиха няколко дългосрочни сделки с доставчици на LNG от САЩ през последната година. Така полската PKN Orlen миналия месец подписа 20-годишен договор със Sempra за закупуване на LNG, а германската EnBW миналия октомври удължи споразумението с Venture Global за 20 години.
Този интерес обаче е значително по-нисък от очаквания от региона по време на миналогодишната енергийна криза, отбелязва FT. При тези условия американските производители на LNG започват да пренасочват фокуса си към азиатски купувачи, включително Китай, Южна Корея, Индия и други страни.