13 жени, които преобразиха света на икономиката
Списъкът е изготвен от World Economic Forum
Класацията събира заедно някои от жените, които са имали най-голямо въздействие в сферата на икономическата политика върху бизнеса, образованието, академичните среди или политиката като цяло.
Тези жени не са просто модерни академични икономисти. Те са исторически личности, които са дали своя огромен принос в икономиката във време, в което женското участие е било изключително трудно.
Едит Абът (1876-1957)
През 1920 г. Абът става декан в Чикагското училище за обществени науки и филантропия. В следващото десетилетие тя е участвала в разработването на системата за социално осигуряване, въведена в САЩ през 1935 г., която е една от първите обединени системи за социалното благосъстояние в Щатите.
Анна Шварц (1915-2012)
Анна Шварц е по-малко известният автор на единствената толкова влиятелна книга за монетарна икономика, написана преди Втората световна война. През 1963 г. Шварц и бъдещият носител на Нобелова награда - икономистът Милтън Фридман, публикуват „Монетарната история на САЩ“ (1867-1960 г.). Фокусирайки се върху ефекта на монетарната политика върху икономическите бизнес цикли, Фридман и Шварц стигат далеч отвъд световната академична общност.
Диърдри МакКлоски (1942)
Диърдри МакКлоски е може би единствената толкова изтъкната американска икономистка, работила в областта на стопанската история. Нейните писмени трудове за началото на индустриализацията във Великобритания не само доведоха до голям дебат в академичните среди, но и бяха събрани в популярна книга. В средата на 2014 г. тя стана един от най-видните критици на проф. Томас Пикети и придоби значително икономическо влияние върху консерваторите и либералите.
Дамбиса Мойо (1969)
Мойо е виден критик в разработването на подпомагане за нискодоходните икономики. Нейната книга „Dead аid“ е един от бестселърите по темата. През 2013 г. за постижението си тя получава награда за икономика "Фридрих Хайек".
Кармен Райнхарт (1955)
Тя е една от най-влиятелните жени в сферата на макроикономиката. Райнхарт е един от авторите на „Този път е различно. Осем века финансови безумия“ и „Растеж по време на дълг“.
Хариет Мартино (1802-1876)
Мартино е един от най-ранните писатели, публикувала книги на тема данъчно облагане и политическа икономика през 1830 г. Описвана е като една от дъщерите на Адам Смит. Написала е още „Обществото в Америка“ – социологически опис на държавата.
Джоан Робинсън (1903-1983)
Робинсън е разработила концепцията на монопсонията - ситуацията на пазара, в която единствен купувач взаимодейства с множество продавачи, като диктува цената и обема на продажбите. В трудовата икономика това е изключително важна концепция. Когато един единствен продавач иска да наеме работна ръка и има много хора, които предлагат своя труд, теорията предполага, че те могат да упражняват влияние върху заплатите.
Джанет Йелън (1946)
Джанет Йелън е икономически научен изследовател и в момента оглавява Федералния резерв на САЩ - най-мощната позиция за създаване на икономическа политика. Работила е и като професор по икономика.
Мери Пели Маршал (1850-1944)
Мери Пели Маршал е била една от първите пет жени, на които им е било разрешено да учат в Кеймбриджкия университет, а след това е станала първата жена лектор по икономика там. Маршал е написала книга „Икономика на индустрията“ заедно със съпруга си Алфред Маршал, който е един от най-влиятелните икономисти в историята.
Кристина Ромер (1958)
Ромер е била втората жена, станала ръководител на Съвета на икономическите съветници към президентството на САЩ. Тя идва в решаващо за Щатите време - когато президентът Барак Обама стана президент, икономиката беше в тежко състояние. По-късно Ромер, заедно със съпруга си Дейвид Ромер, проучва ефекта от промяната в данъците върху икономиката на Америка.
Роза Люксембург (1871-1919)
Оставила е значим отпечатък върху Марксистката икономическа теория, който създателят на Социалистическата работническа партия Тони Клиф определя като „един от най-важните, ако не дори най-важният принос в Марксистката икономическа доктрина“ . Написала е и книгата „Натрупването на капитал“.
Милисент Фосет (1847-1929)
Фосет е известна най-вече като феминистка и участник в кампаниите за защита правата на жените. Написала е „Политическа икономика за начинаещи“ през 1870 г. Според нея свръхпредлагането на работна ръка води до ниско заплащане.
Елинор Остром (1933-2012)
Тя е първата жена, на която е присъждана Нобелова награда за икономика. Проучването й за влиянието на формалните и неформалните политически институции върху икономиката придобива огромно влияние в науката и математиката.