Зимата идва: Европа се готви за режим на тока и спиране на заводи
Усложнената енергийна ситуация връща Европа назад във времето
Германия даде заявка в понеделник, че иска да сключи договори за втечнен природен газ с производители от Персийския залив, докато други европейски държави очертаха мерки за пестене на енергия. В Испания например някои заводи може да затворят, Франция също подготвя извънреден план, а Финландия може да въведе режим на тока.
Всичко това се случва на фона на драстично намалените доставки на газ от Русия.
Зимата идва
Берлин, който започва спешно да строи терминали за втечнен природен газ, заяви, че има за цел да подпише договори за LNG с Обединените арабски емирства. Завоят натам идва, когато жизненоважният газопровод „Северен поток“ от Русия е спрян.
Ако всичко върви добре, запасите в Германия са големи и ако имаме малко късмет с времето, имаме шанс да прекараме зимата комфортно“, каза министърът на икономиката Роберт Хабек след обиколка на бъдещ LNG терминал в северна Германия.
Резкият спад на доставките от Русия, която преди това покриваше около 40% от нуждите на Европейския съюз от газ, накара правителствата да търсят алтернативни енергийни ресурси. На прага на зимата обаче ситуацията предизвика страхове от възможни прекъсвания на електрозахранването и рецесия.
Германската RWE заяви, че води „добри и конструктивни разговори“ с Катар относно доставките на LNG преди планираното посещение на канцлера Олаф Шолц в Персийския залив. Силно удареният вносител Uniper каза, че все още не е постигнал сделка.
Германия все пак ще може да разчита на газ, идващ от Франция след 10 октомври, каза ръководителят на френския енергиен регулатор CRE. Президентът Еманюел Макрон по-рано коментира, че двете държави ще си помагат взаимно с енергийни доставки.
Въпреки че доставките по „Северен поток“ са спрени, потоците на руски газ към Европа през Украйна, макар и значително намалени, продължават.
Във Франция ръководителят на CRE Еманюел Варгон коментира, че ако усилията на енергийната група EDF да ремонтира засегнати от корозия ядрени реактори се проточат, „изключителните“ мерки тази зима може да включват локални прекъсвания на електроенергията.
Но няма да има спирания на газа за домакинствата. Никога“, каза тя, цитирана от Reuters.
От другата страна на Пиренеите испанският министър на промишлеността Рейес Марото даде да се разбере, че енергоемките компании може да бъдат задължени да спрат работа по време на пикове на потреблението през тази зима. Те все пак ще бъдат компенсирани финансово, каза тя в интервю испанската информационна агенция Europa Press, добавяйки, че към момента няма нужда от подобни затваряния.
Финландците също бяха предупредени от оператора на националната мрежа Fingrid, че трябва да бъдат подготвени за прекъсване на захранването.
Ударите по бизнеса също са налице и смущенията на континента предизвикват сериозни проблеми за някои компании. Финландският търговец на електроенергия Karhu Voima Oy заяви, че е подал молба за банкрут поради рязкото покачване на цените на електроенергията.
В Германия Хабек увери, че Берлин няма да позволи на големите вносители на газ като VNG да изпаднат в неплатежоспособност. Междувременно министерството на икономиката продължава да се занимава с казуса около закъсалия вносител Uniper и помощта за него.
Германската икономика вече се свива и вероятно ще се влоши през зимните месеци, тъй като потреблението на газ е намалено или разпределено, каза централната банка на страната в понеделник.
В Португалия правителството бе откровено относно опасенията си.
„От ден на ден може да имаме проблем, като например да не ни бъде доставен обемът газ, който е планиран“, каза министърът на околната среда и енергетиката Дуарте Кордейро, добавяйки, че Португалия работи за диверсификация на доставките си, за да повиши енергийната сигурност.
„Португалия се подготвя, както цяла Европа, за трудна зима“, каза той, призовавайки Европейската комисия да продължи напред с плановете за съвместна платформа на ЕС за закупуване на газ и определяне на вносните цени.
Европейските газови хранилища вече са пълни на 85.6%, като запасите в Германия са близо 90%, показват данни на Gas Infrastructure Europe.
Вносът на въглища за отопление в Европа през 2022 г. може да бъде най-високият от най-малко четири години, казаха анализатори.
Европа се връща назад във времето“, каза на конференция Родриго Ечевери, ръководител на изследванията в Noble Resources.
Цените на петрола паднаха с повече от 2% в понеделник, притиснати от очакванията за по-слабо глобално търсене и от силата на щатския долар преди потенциално голямо увеличение на лихвените проценти, въпреки че притесненията за доставките ограничиха спада.