„Зимата“ за биткойн може да продължи няколко години
Здравните и геополитически кризи обаче е възможно да променят правилата на играта
Биткойн може да не види бичи пазар до края на 2024 г. или началото на 2025 г., поне ако досегашните ценови цикли могат да се считат за индикатор. Това каза Ду Джун, съоснователят на Huobi, една от най-големите борси за криптовалути в света, в интервю за CNBC.
По негови думи бичите пазари при биткойн са тясно свързани с процеса на „разполовяване“ („halving“ от англ. ез.). Става дума за техническата корекция, след която възнаграждението за „миньорите“ от добиване на биткойн всеки път се намалява наполовина. Тъй нареченият „халвинг“ е заложен в кода на биткойн и се случва приблизително на всеки четири години. Последно такова имаше през пролетта на 2020 г., като според анализаторите то може да е една от причините за поскъпването на токена тогава. Положителната серия продължи и през миналата година, когато бе ударен рекорда от 68 000 долара.
Джун обвързва ценовите движения с този процес и напомня, че след предходното разполовяване през 2016 г. биткойн достигна предишния си връх.
След двата пика биткойн потъна. В момента цената му е с около 40% под рекорда от ноември и се движи около 40 хил. долара. Все пак тя успя да се възстанови от по-сериозните загуби през януари, когато курсът се срина до почти 30 хил. долара за брой. За сравнение преди три години потъването се случи от почти 20 хил. долара до 3000 долара.
Следващото „халвинг“ събитие е планирано да се проведе през 2024 г.
Ако този кръг продължи, сега сме в ранния етап на мечи пазар“, коментира Ду.
„Наистина е трудно да се предвиди точно, защото има толкова много други фактори, които също могат да повлияят на пазара – като геополитически проблеми, включително война, или скорошния COVID, които също влияят на пазара.“
Неотдавнашният спад на цените на криптовалутата накара някои участници на пазара да се притесняват, че така наречената „криптозима“ или продължителен период на мечи спад може да се окаже неизбежна.