Франция задължи Google да си плаща дължимото на медиите
Американският гигант ще се съобрази с решението на френския орган за защита на конкуренцията
Органът по конкуренция на Франция постанови в четвъртък, че Google трябва да плати на френските издателски компании и новинарски агенции за повторно използване на съдържанието им, предава Reuters. Новината идва след жалба на синдикатите, представляващи издателите на френската преса.
Американският технологичен гигант заяви, че ще се съобрази с решението на френския орган за защита на конкуренцията.
„Практиките на Google нанесоха сериозна и непосредствена вреда на печатния сектор на фона на и без това крехкото икономическо положение на издателите и информационните агенции”, се казва в изявление на френския орган по конкуренцията.
Миналата година Google спря да показва фрагменти за новини от европейски издатели в резултатите от търсенето за своите френски потребители, за да се съобрази с новия европейски закон за авторското право. Франция беше първата държава в ЕС, приложила новата Директива за авторските права миналия месец, чиято цел е да компенсира издателите финансово. Местните медии обаче се оплакаха, че Google отказва да плаща за показването на техните материали онлайн.
“След като миналата година европейският закон за авторското право влезе в сила, ние се ангажираме с издателите, за да увеличим подкрепата и инвестициите си в новини”, казва в изявление вицепрезидентът на Google News Ричард Гинграс.
Американският гигант отдавна си има вземане-даване с регулаторите на Стария континент, които се активизираха още повече по време на миналия мандат на ЕК, когато начело на антимонополните политики застана Маргрете Вестагер. В рамките на две години ЕС наложи на Google глоби за общо 9.5 млрд. долара., свързани с недобросъвестно конкурентно поведение, включително при търсенето и в операционната система Android.
Новата Директива за авторското право на ЕС бе приета окончателно преди година, като държавите членки получиха 24 месеца време да я транспонират в националните си законодателства. Основната цел на ЕК е чрез Директивата да регулира онлайн пространството според съвременните правила, а и да ограничи монопола на технологични гиганти като Facebook и Google. Критиките обаче не закъсняха – пионери на Световната мрежа WWW заговориха за края на интернет такъв, какъвто го познаваме, а защитници на свободното слово за опасността от цензура.