Коронавирусът удари китайската икономика
Министерството на финансите отпусна 1.4 млрд. евро за борба с епидемията
Коронавирусът извади от релси ритъма на живот в Китай. Заради мерките за сигурност се наблюдава драстичен спад на пътническия поток, хората биват призовавани от правителството да останат по домовете си, отменени са големи публични събития, а много линии от обществения транспорт са временно спрени. Предварителните данни сочат, че влиянието на всичко това върху икономиката на страната няма да утихне скоро, пише CNBC.
Спад на пътуванията
Пътническия поток в първия ден от лунната Нова година е с 28.8% по-нисък в сравнение с миналата година, отбелязва Лю Сяоминг, заместник-министър на транспорта в Китай. Дипломатът очертава понижения на пътуванията с: 41.6% при самолетите, 41.5% при железниците и 25% за автомобилния транспорт.
В неделя жп операторът China Railway Chengdu обяви, че в началото на февруари ще спре някои от високоскоростните влакове, включително и част от тези, които пътуват до Шанхай.
Силен недостиг на медицински консумативи
Китайските власти подчертават необходимостта от санитарни маски и дори налагат глоби, ако такива не се носят на публични места. Артикулът намалява драстично, както и комплектите за проверка дали пациентът е заразен с опасния вируси. Защитните костюми не правят изключение.
„Сблъскваме се със сериозен недостиг, доставките са много малко предвид търсенето“, каза в неделя Уанг Джианпинг, заместник-министър на промишлеността и информационнитe технологии. Той отбеляза особен недостиг на защитни костюми и санитарни маски, особено в Ухан. Необходими са около 100 000 защитни костюма на ден, но ежедневният производствен капацитет е в най-добрия случай в размер на няколко десетки хиляди.
Властите съобщиха, че за да подобрят условията, те използват продукти от околността и работят за добавяне на още болнични легла и медицински персонал. Китайското министерство на финансите отпусна 11.2 млрд. юана (1.4 млрд. евро) субсидии за медицински грижи, закупуване на оборудване и други средства за контрол на епидемията. Според анализаторите тези сътресения на икономиката може да са само началото на дългогодишен спад.
Очаква се учебните заведения в Пекин - от детските градини до университетите - да отложат възобновяването на обученията, докато ситуацията не се подобри, съобщават медиите в страната. Според китайския календар почивните дни приключват на 31 януари.