10 неща, които може би не знаете за Пеле
Легендарният футболист, който почина на 82-годишна възраст, е кръстен на Томас Единсън и е посветен в рицарско звание от кралица Елизабет II
След като Бразилия губи финала на Световното първенство през 1950 г. от Уругвай, 9- или 10-годишният Едсън Арантес до Насименто, по-известен като Пеле, дава обещание на посърналия си баща. „На шега му казах: „Не плачи, татко – ще спечеля Световната купа за теб“, спомня си Пеле пред FIFA.com през 2014 г. Осем години по-късно през 1958 г. неговата т.нар. шега става реалност, когато триумфира с първата от своите рекордни три световни титли.
Така започва шеметната кариера на Пеле – легендарният бразилец, считан от мнозина за най-великия футболист на всички времена, който почина на 82-годишна възраст.
Обявен за Играч на века от FIFA през 2000 г., Кралят на футбола е единственият, спечелил три пъти Световната купа, вдигайки трофея през 1958, 1962 и 1970 г. Носител и на световен рекорд 1281 гола в 1363 мача по време на 21-годишната си кариера, включително 77 гола в 92 мача за националния отбор.
За него се е писало и говорило много, но ето
10 неща, които може да не знаете за Пеле
Кръстен е на Томас Едисън
Баща му Жоао Рамос, също футболист, и майка му Дона Селесте кръщават сина си Едсън не на някой роднина, а на великия американски изобретател и предприемач Томас Едисън. „Електричеството току-що бе вкарано в моя роден град в Бразилия, когато се родих“, спомня си Пеле, който е родом от Трес Корасойнс.
Става известен обаче с прякора си – Пеле, който дълго време всъщност го смущава.
Бях наистина горд, че съм кръстен на Томас Едисън и исках да бъда наричан Едсън“, пише той в статия за Guardian от 2006 г. „Мислех, че Пеле звучи ужасно. Беше глупаво име. Едсън звучеше много по-сериозно.“
Произходът на прозвището, с което спортистът става световно известен, не е напълно ясен, но най-вероятното обяснение е, че му е дадено от съученици, защото е произнесъл погрешно името на един от футболните съотборници на баща си: Васко де Сао Луренко, вратар, известен на галено като „Bilé“.
„Когато някой кажеше „Хей, Пеле“, аз крещях в отговор и се ядосвах. Веднъж ударих съученик заради това и си навлякох двудневно отстраняване“, пише още футболистът, който с времето се помирява с прякора си и започва да го харесва.
Беден, но креативен
Израснал в бедност, Пеле практикува уменията си за дриблиране с чорап, натъпкан с парцали, тъй като родителите му не могат да си позволят да му купят истинска футболна топка. Когато е на 6 години, семейството се премества в по-голям град в Южна Бразилия. Там той лъска обувки и продава печени фъстъци пред киносалоните, за да спечели пари за футболна топка.
Тъй като не можел да си позволи обувки обаче, често играел бос, а приятелите му сформирали отбор, наречен Shoeless Ones (Без обувки). По-късно се появява отделна игра с боси крака, станала известни като „pelada“, за която се смята, че е кръстена на Пеле.
Неизгодният първи договор
На 15 години Пеле подписва първия си договор със Сантос през 1956 г., като печели само 10 долара на месец. Според ESPN той е използвал заплатата си, за да купи на майка си газова печка, въпреки че в града им не е имало газопреносна мрежа до домовете.
Две десетилетия по-късно футболистът подписва тригодишен договор за 7 милиона долара с Ню Йорк Космос, което го прави най-добре платеният отборен спортист в света по онова време. New York Times обаче изчисли, че 2 милиона долара от сделката са отишли за данъци. „Той ще плаща собствените си данъци, точно като всеки американец“, обяснява вицепрезидентът и генерален мениджър на Космос Клайв Тойе през 1975 г., според изданието.
Той е бразилско национално съкровище – буквално
След като Пеле извежда националния отбор на Бразилия до първата победа на Световната купа през 1958 г., европейски клубове като Реал Мадрид, Ювентус, Интер Милано и Манчестър Юнайтед започват да ухажват изгряващата звезда. За да предотврати отиването му в чужди отбори, бразилският президент Жанио Куадрос обявява Пеле за национално съкровище през 1961 г.
Е, първо за мен беше чест. Но плащам данък върху доходите като всеки друг“, пошегува се Пеле пред Esquire през 2016 г.
„Бях поканен – имах няколко предложения да играя в Европа. За Реал Мадрид, за Милан, за Байерн Мюнхен. Но по това време нямахме твърде много бразилски играчи извън страната. Бях много щастлив в моя отбор Сантос. Нямах желание да играя извън страната.“
Два рекорда на Гинес
До края на кариерата си Пеле печели три Световни първенства по футбол с Бразилия (през 1958, 1962 и 1970 г.), което му носи най-много победи от всеки друг играч. Разбира се, това е само един от многото рекорди, които той чупи на футболния терен.
Четирите гола, отбелязани от Пеле в професионалния му дебют през 1956 г., поставят само началото на общо 1283-те попадения, които натрупва през годините. Въпреки това има спор относно този рекорд на Гинес, тъй като се твърди, че футболистът всъщност е вкарал над 500 от тези голове в „неофициални приятелски срещи“, а не в професионално състезание.
Хенри Кисинджър го убеждава да играе в САЩ
След като Пеле се оттегля от бразилския национален отбор и Сантос през 1974 г., бившият държавен секретар Хенри Кисинджър пътува до Сао Пауло, за да го убеди да се върне към играта, като влезе в състава на Ню Йорк Космос.
Според разказа на бразилеца, Кисинджър го поканил на среща в едно кафене, разказал му, че играта тепърва навлиза в страната му и го попитал:
Бихте ли искали да ни помогнете да популяризираме футбола в Съединените щати?“
Пеле, който не говори английски по това време, възкликнал само с думите: „Боже мой“.
Преди да подпише тригодишен договор на стойност 7 милиона долара с Ню Йорк Космос, Кисинджър му е изпратил телеграма, която гласи: „Ако решите да подпишете договор, сигурен съм, че престоят ви в Съединените щати ще допринесе значително за по-тесни връзки между Бразилия и Съединените щати в областта на спорта“.
(Временно) спира война
Кисинджър отбеляза в статия в Time от 1999 г., че двете враждуващи страни в гражданската война в Нигерия обявяват 48-часово прекратяване на огъня през 1967 г., за да може Пеле да изиграе демонстративен мач в столицата Лагос.
„Бяхме помолени да изиграем приятелски мач срещу Бенин Сити по средата на гражданска война, но Сантос беше толкова обичан, че се споразумяха за прекратяване на огъня в деня на мача. Стана известен като денят, в който „Сантос спря войната“, написа Пеле в Twitter през 2020 г.
Приятел с Нелсън Мандела
Пеле прекратява семейна почивка, за да участва в благотворителния мач през 2007 г. „90 минути за Мандела“ в чест на 89-ия рожден ден на южноафриканския президент. По време на съвместна пресконференция футболистът подари на Мандела фланелка с автограф, която държавният глава нарече „безценен подарък“, който ще обича до края на живота си.
Той бе мой герой, мой приятел, а също и мой спътник в нашата борба за хората и за световния мир“, написа Пеле в Twitter след смъртта на Мандела през 2013 г., когото описа още като „един от най-влиятелните хора“ в живота си.
Последният професионален мач
През октомври 1977 г. Пеле участва в последния си професионален мач в демонстративен двубой между Ню Йорк Космос и Сантос Ф.К. пред 77 000 зрители – включително Мохамед Али – на стадион Джайънтс в Ню Джърси. Той изиграва първото полувреме на мача за Сантос, като вкара един гол, а след това сменя фланелката и играе за Космос през второто полувреме.
Космос печели мача с краен резултат 2-1.
Посветен е в рицарство от кралица Елизабет II
Въпреки че не е от британски произход, кралица Елизабет II дава на Пеле почетната титла Рицар-командир на Британската империя (KBE) през 1997 г. за неговата хуманитарна дейност и активизъм.
Започвайки през 1994 г., Пеле служи като Шампион на спорта на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура и Посланик на добра воля за УНИЦЕФ, създавайки кампании като набиране на средства за деца в нужда през 1996 г. и Мачът на огнището през 2000 г.
Винаги ще го помня“, туитна той през 2020 г. по повод почетното си рицарско звание. „Благодаря на целия британски народ за тяхната привързаност.“