5 графики, описващи икономическия крах на Русия
До края на годината инфлацията в страната може да достигне 20%
Нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари предизвика няколко вълни на санкции, които изхвърлиха страната от глобалната финансова система и сериозно разклатиха икономиката ѝ. Вече месец след началото на войната руската валута загуби голяма част от стойността си. Тази икономическа болка вероятно ще продължи години напред, посочва Reuters в свой анализ по темата.
По-долу са представени пет графики, показващи как последният месец промени руската икономика и нейното глобално положение.
Икономическа болка
През 2020 г. Русия бе 11-ата по големина икономика в света, според Световната банка. Но до края на тази година може да падне до номер 15, въз основа на обменния курс на рублата от края на февруари, заявява Джим О'Нийл, бившият икономист на Goldman Sachs, който измисли акронима БРИК, за да опише четирите големи развиващите се икономики – Бразилия, Русия, Индия и Китай.
Рецесията изглежда неизбежна. Анализатори, анкетирани от централната банка, прогнозират свиване на икономиката с 8% тази година, а инфлацията може да достигне 20%.
Прогнозите на икономисти извън Русия са още по-мрачни. Институтът за международни финанси прогнозира 15% свиване на руската икономика през 2022 г., последвано от още 3% свиване през 2023 г.
Като цяло нашите прогнози означават, че текущите развития ще заличат икономическите печалби от около петнадесет години“, се казва в бележка на IIF.
Инфлацията вече не може да се ограничава
След като встъпи в длъжност през 2013 г., най-големият триумф на управителя на централната банка Елвира Набиулина бе ограничаването на инфлацията от 17% през 2015 г. до малко над 2% в началото на 2018 г. Тъй като ценовият натиск нарасна през месеците след пандемията, тя се противопостави на индустриалците, като повиши лихвените проценти в осем последователни месеца. Набиулина се противопостави на призивите през 2014-2015 г. за капиталов контрол.
Но тези постижения бяха разкъсани на парчета за по-малко от месец.
Годишният ръст на цените се ускори до 14.5% и трябва да надхвърли 20% - това е пет пъти над заложената цел. Инфлационните очаквания на домакинствата за следващата година достигат 18%, което е 11-годишен връх.
Докато паническото купуване е причина за част от това, слабостта на рублата може да поддържа ценовия натиск повишен. Тъй като най-големите резерви на Русия бяха замразени в чужбина, Набиулина бе принудена да увеличи повече от два пъти лихвите на 28 февруари и да въведе капиталов контрол. Централната банка сега очаква инфлацията да се върне към целта едва през 2024 г.
Елиминация на индекс
Санкциите принуждават доставчиците на индекси да изхвърлят Русия от бенчмарковете, използвани от инвеститорите за насочване на милиарди долари към развиващите се пазари. JPMorgan и MSCI са сред тези, които обявиха, че премахват Русия от своите облигационни и борсови индекси съответно.
Позицията на Русия в тези индекси вече бе засегната след първия набор от западни санкции през 2014 г., а след това и през 2018 г., след отравянето на бивш руски шпионин във Великобритания и разследвания на предполагаема руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г.
На 31 март теглото на Русия ще бъде намалено до нула от почти всички основни доставчици на индекси.
Рейтинг системата сочи фалит
Когато руските войски нахлуха в Украйна, тяхната страна имаше желан кредитен рейтинг с "инвестиционен клас" с трите големи агенции S&P Global, Moody's и Fitch. Това й позволи да взема сравнително евтини заеми, а неизпълнението на държавния дълг изглеждаше далечна перспектива.
През последните четири седмици Русия претърпя най-голямото орязване, правено някога на суверенния кредитен рейтинг. Сега е в дъното на рейтинговата стълбица, отбелязвайки непосредствен риск от неизпълнение.
Рублата е в беда
Преди месец средният курс на рублата бе 74 за долар. Търговията на различни платформи показа достатъчната ликвидност. Всичко това се промени. Тъй като централната банка бе лишена от голяма част от резервите си в твърда валута, а рублата падна до рекордно ниски нива.
С изчерпването на ликвидността и увеличаването на спредовете за търсене/купуване ценообразуването на рублата стана случайно. Обменният курс тепърва ще търси баланс.