9 превозни средства на бъдещето
Вече има задвижени радикални планове, така че 21 век несъмнено ще донесе появата на множество проекти, които ще променят изцяло идеята ни за обществения транспорт
В големите градове става все по-трудно придвижването на хората с лични автомобили, и по тази причина всяка нова концепция за бъдещето на масовия транспорт е от огромен интерес, макар че не всички отдават същото значение.
Въпреки липсата на всеобщ интерес обаче, вече има задвижени радикални планове, така че 21 век несъмнено ще донесе появата на множество проекти, които ще променят изцяло идеята ни за обществения транспорт, пише Digital. Ако искате да разберете как ще се придвижваме след 50 години, вижте предложенията на Digg.
1. Вакуумни влакове
Вакуумните влакове ще се движат в специални тунели, от които е изтеглен въздухът, и биха могли да достигнат скорост от 6 500 км/ч. При тази скорост, пътуване от Европа до Северна Америка би отнело по-малко от час, а пътниците биха пристигнали четири часа преди да тръгнат поради различните времеви зони.
2. Железопътен превоз във въздуха
Друга високоскоростна железопътна концепция, която има за цел да представи алтернатива на съвременните методи за пътуване е String Transport System. Концепцията при този вид транспорт е базирана на използването на солидни стоманени въжета в съчетание с стоманени жици, които предлагат ефикасно и гладко предвижване на височина от 3 до 30 метра над земята по подобие на релсите на земята. За разлика от традиционния железопътен транспорт, с този превоз можете да пътувате през неравен терен по права линия, или да пресичате водни обекти, пустини, или гори без да причинявате някакво негативно въздействие върху околната среда. String Transport System достига скорост от 250 km/h, и може да превозва около 20 пътника в затворен вагон.
3. Tubular Rail
Транспортната система Tubular Rail се състои от дълъг влак, носещ се със скорост от 240 км/ч по естакада от монорелси на височина от 5 до 15 метра, който се подпира от няколко големи бетонни “пръстена”, стоящи на опори. Композицията може да се състои от няколко вагона или само от един. Всеки вагон трябва да притежава голяма устойчивост и да бъде с дължина по-голяма от разстоянието между три опори. Всичко е направено достатъчно просто: колелата са вградени в бетонните пръстени и се задвижват от електромотори. Всичко, което е нужно на влаковата композиция е система за дистанционно управление на моторите, която последователно да включва съответните колела пред влака, за да може той да се придвижва напред.
4. Трансграничен автобус
Това определено е една от най-интересните концепции за обществен транспорт. Революционният ‘трансграничен’ автобус прилича повече на надлез или спирка на метро, отколкото на автобус, но всъщност се движи средно с 40км/ч чрез електричество и слънчева енергия. Височината му достига 4-4.5 метра и може да побира до 1400 пътници едновременно. Най-голямото му предимство, обаче е възможността на други превозни средства да се движат буквално под него. Това става благодарение на двете нива, от които се състои автобуса – на горното ниво са разположени пътниците, а долното позволява на транспортни средства по-ниски от 2 метра да пътуват отдолу.
5. Спортен градски транспорт
Shweeb е еднорелсово возило, движещо се от хора. То се състои от една релса, и под нея има капсула, която се движи от педали, като колело. В момента Shweeb може да се види и тества само в лунапарка Agroventures в Нова Зеландия.
6. Висока скорост, алтернативна енергия
Търсенето на по-ефективни транспортни системи не е задължително да дойде за сметка на скоростта. Проектът SolarBullet има за цел да предостави високоскоростни влакове достигащи до 354 км/ч и задвижвани единствено от слънчева енергия. За целта тази транспортна система ще е покрита със слънчеви панели осигуряващи 110 мегавата електроенергия, което е достатъчна на влаковете да се придвижват.
7. Sartre
Проектът Sartre е финансиран от Европейската комисия и има за цел да разработи инфраструктура в която колите ще могат да се оправят сами. Системата ще даде възможност на автомобилите самостоятелно да пътуват в конвой и да комуникират по между си като използват безжични радио сигнали и множество сензори. При тази система ще има една пилотна кола, а всички останали автомобили ще я следват.
8. Космически влак
Startram е космически влак, който ще се ‘изстрелва’ в орбита от тръба, чиято дължина ще е около 130 км. В основата на Startram ще е съществуващата технология на магнитната левитация. Благодарение на мощни електромагнити, капсулата с товара ще излита от тръбата със скорост от 8 км/сек.
9. Космически асансьор
Японци са си поставили за цел да разработят асансьор, който да пътува до Космоса. Тялото му ще бъде изградено от нанотръби, а кабината ще събира 30 души. Скоростта на придвижването на асансьора ще бъде 200 км/ч. За да достигне геостационарната орбита на съоръжението ще му бъдат необходими малко повече от седем дни.