Еврото отстъпи пред вербалната кампания на ЕЦБ от уикенда
Паладиумът днес нараства за пети пореден ден и достигна най-високи нива след август 2011 г.
Еврото започна новата седмица колебливо, след като Европейската централна банка отправи ново предупреждение към инвеститорите и спря покачването на единната валута, казвайки че ще бъде принудена да направи нови монетарни облекчения ако продължи поскъпването й.
Това досега е най-ясния сигнал от председателя Марио Драги, че е недоволен от движенията на валутните пазари. На пресконференция в събота той заяви, че ново усилване на валутния курс ще наложи нови стимули. Членът на управителния съвет на ЕЦБ Кристиян Нойер беше още по-директен казвайки, че колкото по-силно е еврото, толкова повече монетарни облекчения ще има.
Инвеститорите чуха призивите и по време на азиатската търговия свалиха еврото. То слезе на 1.3850 срещу долара след непрекъснатия растеж през миналата седмица. Единната валута поевтиня и срещу йената до 140.70, както и достигна почти едномесечно дъно от 1.2135 срещу швейцарския франк.
Допълнителен натиск върху еврото оказа и ултиматума на Украйна към про-руските сепаратисти да се разоръжат, който изтича днес. Киев заплаши с широко мащабни анти-терористични операции на въоръжените си сили, което обаче повиши риска от военен сблъсък с Москва.
В същото време обаче пазарите така или иначе считат, че стимулите на ЕЦБ са неизбежни, докато в същото време други фактори, като солидното търсене на държавни облигации от периферните европейски икономики, подкрепят засега еврото.
Долар:йена е почти без промяна на 101.57 при дъно през миналата седмица от 101.30. Зелените пари остават в защитни позиции заради спада през последните дни. Те получиха слаба подкрепа от новината, че министър-председателя на Япония Шинзо Абе ще има среща през този месец с управителя на централната банка Харухико Курода, което увеличи очакванията за нови монетарни облекчения на банката. В близък план дилърите очакват предлагащата сигурност йена да остане силна заради ескалиращото напрежение в Украйна и последните масови разпродажби на акции от технологичния сектор.
В петък, Насдак затвори за първи път след февруари под нивата от 4000, докато инвеститорите разпродаваха биотехнологичния сектор и по-волатилните акции. Представянето на Уолстрийт ще остане основен двигател за долара и йената. На нива от 101.20 в момента има заложени множество поръчки за покупки на долари и пробив на тези цифри може да доведе до големи затваряния на къси позиции в йени. На 101.20 се намира дъното от 3 март, когато Русия затегна хватката си около Крим. Слизане под тези цифри би довело долар/йена до 10-седмично дъно.
Високо доходните валути, обикновено продавани във времена на несигурност, засега се представят доста добре. Австралийският долар се търгува на 0.9397 срещу американския си съименник при 5-месечен връх през миналата седмица от 0.9461. Ключови за валутата са данни през тази седмица в сряда от Китай, сред които индустриалното производство, продажбите на дребно и БВП. Нови сигнали за слабост на втората по големина икономика в света ще навредят на настроенията на пазарите, имайки предвид последните коментари, че Пекин не изпитва желание за големи стимули независимо от забавянето на икономическия растеж.
Три годишен връх на паладиума
Паладиумът днес нараства за пети пореден ден и достигна най-високи нива след август 2011 заради нарастващите страхове, че доставките ще намалеят при нови американски санкции срещу топ производителя Русия и при продължение на трудовите стачки в производител номер две ЮАР.
Златото нарасна до 3-седмичен връх заради геополитическото напрежение в Украйна, което намали търсенето на рискови покупки. От това пострадаха акциите, но златото получи подкрепа заради статута си на предлагащо сигурност. Връзките между Русия и Запада са в най-ниската си точка след края на Студената война, тъй като Москва анексира Крим от Украйна с аргумента, че руското население там е под заплаха. Някои западни правителства предполагат, че Кремъл се подготвя да завладее и източна Украйна. САЩ от своя страна се подготвя да увеличи санкциите си срещу Москва ако про-руските действия в източна Украйна продължат.
Паладиумът се представя по-силно от другите скъпоценни метали през тази година и отчита растеж от 14%, подкрепено от страховете за доставките и нарастващото търсене от автомобилния сектор. Комбинацията от стачките в ЮАР и напрежението между Русия и Запада поставя под риск от прекъсване около 3/4 от доставките в света.
Днес паладиума скочи с 1.7% до 814.20 долара за тройунция, което е най-високо ниво след 3 август 2011. Златото нарасна до 3-седмичен връх от 1328.71 долара за тройунция. Платината поскъпна с 1% до най-високи нива за последния месец. Междувременно азиатските борсови индекси продължиха да падат.
Според анализатори златото може и още да расте в близък план при продължаващото напрежение в Украйна и техническите индикатори, които оказват подкрепа. Първа съпротива в момента са нивата от 1335 долара.
Отливът на средства от най-големия фонд за търговия със злато в света SPDR Gold Trust продължават, което е знак, че ралито може и да не трае дълго. Активите на фонда спаднаха в петък с 1.80 тона до 804.42 тона. Покупките от физическия сектор също са слаби.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД