Гърция има нужда от позитивен шок
Сделката за дълга на страната може да бъде постигната следващата седмица, но рискува да бъде със слаб ефект
Гърция се нуждае от позитивен шок. Тя не получи такъв при последната среща на Еврогрупата. Сделката може да бъде постигната, когато финансовите министри се срещнат отново през следващата седмица, но рискува да бъде със слаб ефект. МВФ, който иска подходящ план за вкарване на гръцкия дълг в разумни граници, не трябва да отстъпва от позициите си.
Гръцкото правителство, Еврогруп и МВФ имат общо взето едно и също становище за това как трябва да се развива дълга на Атина. Той ще достигне връх от 190% от БВП през 2014 година, след което ще спадне до около 140-150% през 2020 година при постигането на икономически растеж.
Такива прогнози обаче зависят силно от истинско завръщане на растежа, а това далеч не е даденост. Наистина гръцката конкурентоспособност се подобрява, докато разходите за труд се намаляват. Ликвидността на икономиката също би трябвало да се подобри, когато Атина получи следващите 44 милиарда евро транш от помощи, които ще се използват главно за рекапитализиране на рухналите банки и за намаляване на неплатените правителствени облигации.
Постигането на траен растеж на БВП обаче изисква завръщане на доверието. Това ще е трудно, докато Гърция носи на плещите си огромни дългове. Еврогрупата обсъди различни начини за намаление на съотношението дълг към БВП до 120% преди 2020 година, включително "празнични дни за лихвите" по официалния дълг и използването на печалбите на ЕЦБ по гръцките облигации за обратно изкупуване на дълг от частния сектор при намалена цена. Имайки предвид нежеланието на Германия да се съгласи за намаление на дълговете на Гърция към нея преди изборите следващата година, такъв един пакет вероятно е най-доброто решение в момента.
Всеки елемент от него обаче трябва да бъде усилен до максимум. Нещо повече, Еврогрупата трябва да обещае подходящо намаление на дълга, който се държи от неговите членове, през следващите няколко години при условие, че Атина продължи да изпълнява силната програма за реформи.
Жан-Клод Юнкер, председател на Еврогрупата, заяви след последната среща, че Гърция е изпълнила каквото трябва и сега е ред на еврозоната. Това означава да се измисли план, който да възстанови доверието, а не да се заклеймява Атина за постоянния дълг. Разрешаването на гръцкия проблем не е само в интерес на гърците, а е в интерес на цялата еврозона.
Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД