Исторически ниска доходност по българските ДЦК
Номиналът на 10.5-годишната емисия облигации достигна 305 млн. лв.
Българските 10.5-годишни държавни ценни книжа (ДЦК) регистрираха исторически най-ниската си доходност, съобщиха от Министерство на финансите. На последния аукцион по приоритетната емисия доходността се понижи до 3.45%, което е най-ниската стойност на показателя в десетгодишния матуритетен сегмент.
На проведения от БНБ аукцион бяха предложени държавни облигации с номинална стойност 55 млн. лв., като участниците заявиха поръчки за 74.35 млн. лв. Силно присъствие имаше от страна на банките първични дилъри, които придобиха около 71% от предложените облигации и пенсионните фондове с 22%, а 7% бяха купени от други институционални инвеститори.
За сравнение постигната доходност по емисията при пускането й в обращение на 9 януари 2012 г. беше 5.35%, като отбелязаното намаление към края на периода е със 190 базисни точки. По-ниската рискова надбавка, изисквана от инвеститорите, е показателна за положителното възприемане на българските ДЦК като подходящ за инвестиране финансов инструмент.
Постигнатата доходност на аукциона е под текущата по суверенните облигации със сходни характеристики на редица държави членки на ЕС и от региона - Полша (4.17%), Ирландия (4.40%), Италия (4.75%), Унгария (6.82%) и Турция (7.12%).
Спредът спрямо определяните като безрискови германски федерални облигации запазва ниските си нива в рамките на около 200 базисни точки. През настоящата година облигацията беше преотваряна шест пъти, като след аукциона проведен на 26 ноември 2012 г. общият обем на емисията достигна 305 млн. лв. Това затвърждава бенчмарковия й статут и гарантира високата й ликвидност на вторичен пазар.