Как „Софийска вода“ уреди фирма на „Титан“ с 1.5 млн. лв.
Или защо ДКЕВР не призна на столичното ВиК разходите за сключен без търг договор с „Булгаргеомин” за геоложко проучване
Разследване – Част 2
Два спорни договора за технически услуги по процедура договаряне без обявление за 1,5 млн. лв. е сключила „Софийска вода” с дъщерна фирма на „Титан” от началото на 2014 г. Документите, с които Еconomic.bg разполага, са между столичното ВиК и фирма под шапката на "Титатн" - „Булгаргеомин” ЛТД.
Според решението с подпис на изпълнителния директор Гиорги Палко от 31 януари 2014 г. се назначава комисия, която провежда процедура по договаряне NoТТ001238 с предмет „Провеждане на инженерно-геоложко обследване (проучване) на трасетата (полосите) и техническо обследване на довеждащите водопроводи и прилежащите им съоръжения”. Става дума за инженерно проучване на главен водопровод DN 900 в района на резервоар „Модерно предградие“.
По този начин „Софийска вода“ сключи договор за 1 милион с „Булгаргеомин“ без никакво реално участие в търг и в пълно незачитане на правилата по Закона за обществените поръчки (ЗОП), по действието на който попада дружеството с акционер в лицето на Столична община (държи 22.9%) . Процедурата според запознати може да има за цел да се елиминира всякаква конкуренция на „Титан“.
На кой трябват такива поръчки?
При положение, че сделката е без спазване на ЗОП, не е ясно каква е необходимостта от нея. Не е ясно и изобщо защо „Софийска вода“ има нужда външни лица да проверяват тяхната водопроводна мрежа за такава сума.
На страница 80 от доклада си за „Софийска вода” от април Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не признава необходимостта от този договор и отказва да го приеме в базата за изчисляване на цените на столичното ВиК. „Видно от наименованието на мярката и обхвата на предвидените дейности, предложения разход за техническо обследване на стратегически водопроводи не се отнася към категорията текущ ремонт.
В допълнение се обръща внимание, че „Софийска вода” АД не подава допълнителна информация относно планирането на тези дейности в срок поради липсата на готовност. "Посоченият разход не може да бъде включен към разходите за текущ ремонт по принцип, и не може да се признае като допълнителен в рамките на периода 2014 – 2015 г.”, пише в решението на ДКЕВР относно тази сделка. Economic.bg вече писа за споменатите в доклада нарушения още в сряда, като цитира изрично констатациите на регулатора.
Сделката с „Международна холдинг корпорация Титан“ е съмнителна и в имиджов план за международна компания като мажоритарния акционер в това ВиК, в лицето на Veolia Water, тъй като "Титан" стана известна с провала си във футболния ЦСКА и скандала около сметосъбирането в София. Kaкто е известно, фирмата е собственост на пернишките бизнесмени Димитър Борисов - Гърнето и Иво Иванов.
Условията на плащане по първия договор включват 50% авансово плащане, като 500 000 лв. са били преведени точно 6 дни след подписването на договора с дъщерното дружество на „Титан“. Останалите 500 000 лв. са били изплатени на „Титан“ след представянето на доклад от „инспекцията“, който се състои главно в изброяване на общи геоложки факти за този район на София, които всеки може да намери в интернет или в геоложки документи. Разбира се, окончателното проучване посочва „голямо свлачище и значителни рискове от свлачища”, които могат да имат за цел да оправдаят по-нататъшни проучвания.
Независимо от многото остри забележки на регулатора,“ Софийска Вода“ решава да удължи мисията на „Титан“ с още един спорен договор за 500 000 лв., подписан на 5 юни 2014 г. за същото официално проучване. Това се обосновава от "непредвидено обстоятелство от извънреден характер", открито от експертите геолози на „Титан“.
Сделка или не?
През април, редица онлайн медии съобщиха, че компанията на Димитър Борисов и Иво Иванов иска да придобие 10% от дела на Veolia в „Софийска вода”, като в замяната даде 50% от „Титан Холдинг” на французите. Идеята бе сделката да се осъществи чрез фирма - "ЗМБГ" АД, правоприемник на "Заубермахер България“ ЕООД. Собственик е Генко Генов. Дружеството има залог на предприятието, а кредитор по него е „Инвестбанк” на Петя Славова. От „Софийска вода” опровергаха тази информация.
Но двата договора показват, че двата ключови концесионера „Софийска вода“ и „Титан“, са много близки, като дори намесата на ДКЕВР не е в състояние да спре сделките помежду им. Сделките разкриват, че има наличие на тайни договорки в ущърб на гражданите на София, прикривани като "договаряне без обявявление". Според запознати Димитър Борисов и шефът на Veolia Water Бруно Рош посещават заедно офиса на регулатора, за да обсъждат прилагането на новите цени от „Софийска вода“. Бизнесменът обикновено е там като преводач на френскоговорящия директор на „Софийска вода“.
От кризата с боклука през 2009 г. насам жителите на София не са доволни и от качеството на услугите по събиране на отпадъците, които „Титан” осигурява в качеството си на концесионер по почистването. Една от вероятните причини е, че на фирмата може да се плаща на курс, а не на количество събрани отпадъци. Така според запознати камионите често можели да пътуват празни, а на „Титан“ да се плаща. За други услуги като почистването на улиците и на снега през зимата се издавали и не винаги коректни фактури от „Титан“ на Столична община. Подобен бизнес с продажба на несъществуващи услуги има опасност да обхване и водния сектор, в който компанията да играе, ако не като инвеститор, то поне като едър подизпълнител.
Според запознати с евентуалната сделка за придобиване, новият акционер в концесионера „Софийска вода” може да задълбочи трудностите на столичното ВиК, за която ДКЕВР излезе с доклад за нарушения още през април. Експертите са на мнение, че вследствие на това има опасност да скочи цената на услугите, прогресивно да нараснат авариите, загубите по водопроводната мрежа. Също така има опасност, че ако водопреносната мрежа се повери на "Титан", проблемите ще станат „неразрешими” и следващият доклад на ДКЕВР да се окаже "потресаващ".
„Софийска вода” отказва да коментира
Пред Еconomic.bg, обаче, ръководството на „Софийска вода” не пожела да коментира ситуацията около доклада на ДКЕВР и сделката на ВиК-дружеството с фирмата от „Титан”.
В свое писмо Отдел „Комуникации” в „Софийска вода” отговаря на поставените към нея подробни въпроси абсолютно формално. „Искаме да Ви уверим, че на всички поставени от страна на регулатора въпроси, дружеството отговори своевременно с представения ревизиран Бизнес план на „Софийска вода“ АД за удължения регулаторен период 2014-2015 година”, твърдят от ВиК.
Според тях бизнес планът „подлежи на оценка от експертите в оторизирания държавен орган, регулиращ дейността на ВиК дружествата в Р България”. „Като заинтересована страна, дружеството не би искало да предпоставя оценката на компетентния орган с коментари”, оправдават се оттам. Относно договора с „Титан” не се отговаря нищо.
Ръководителят на пресцентъра на „Софийска вода” Георги Георгиев заяви пред Economic.bg, че не „е коректно” да коментира ситуацията, докато тече кореспонденцията с ДКЕВР. Относно сделките с „Булгаргеомин” на „Титан”, според него, в дружеството са „преценили” да не отговарят изобщо. „Това е отговорът, който даваме”, отсече пресаташето.