Кой печели повече дивиденти от срещата в Брюксел
На пръв поглед изглежда, че Германия е отстъпила под натиска на Испания и Италия, но всъщност Ангела Меркел е успяла да осигури на Брюксел повече контрол над финансовите операции в европейските държави, посочва в свой анализ "Делта Сток"
В последните дни всички медии пишат, че Италия и Испания печелят не само на футболния терен, но и на политическата арена. Миналата седмица се състоя среща на върха, на която бяха обсъдени начини за справяне със задълбочаващата се криза в еврозоната. Заради хода на преговорите и тона резултатите от срещата бяха интерпретирани като печеливши за Италия, Испания и Франция, които обединиха мненията си, за да се противопоставят на Германия. След дълги разговори се постигна консенсус за създаването на нов фонд за стабилност на еврозоната – ESM, който ще влезе в сила на 9 юли.
Дотогава EFSF ще осигурява помощ на страните според настоящите правила. Испания и Италия се въздържаха от помощния пакет на стойност 120 млрд. евро, настоявайки ЕС да приложи незабавни мерки за намаляване на разходите по заемите. Испанските 10-годишни държавни облигации се търгуваха на фондовата борса с доходност над 6,9% в четвъртък – стойност, която е близка до 7% и се счита за непосилна.
Според анализатори на пръв поглед изглежда, че Германия е отстъпила под натиска на Испания и Италия, но всъщност Ангела Меркел е успяла да осигури на Брюксел повече контрол над финансовите операции в европейските държави. Германският канцлер успя да накара партньорите си да се обвържат с ангажименти. Малко преди срещата Меркел заяви, че единственият вариант, при който би се съгласила европейските банки да бъдат директно рекапитализирани, е да се въведе централизиран надзор над банковия сектор в Европа от страна на ЕЦБ. По този начин страните губят суверенитет, тъй като не е ясно какви точно ще бъдат правомощията на новия контролен орган.
Желанието на Меркел да се създаде единна и интегрирана Европа със строга финансова дисциплина се осъществи. Т.е. финансова помощ ще бъде отпускана единствено след като влезе в действие контролен механизъм. Меркел задържа стабилна позиция, за да си гарантира подкрепа по време на заседанията, на които в Бундестага се обсъждаха анти-кризисните мерки.