Средновековните църкви на Несебър стават светски
В храмовете ще се излъчват и 3D филми за живота в древна Месембрия
Средновековните църкви на Несебър отново ще бъдат духовни средища, но вместо православен, в тях ще кипи светски живот, съобщи Kmeta.bg. Благодарение на проекта "Вяра в Несебър" църквите ще станат центрове за култура чрез камерни концерти, представяния на книги, литературни четения, творчески ателиета и др. В тях дори ще се излъчват 3D анимационни и документални прожекции, свързани с историята на града и мястото му в световното културно наследство. Религиозните средища са обединени в културно-туристически маршрут "Духовен път", който ще въвежда туристите в богатото историческо минало на някогашна Месембрия.
Църквите се реставриват и освежават, за да посрещнат своите гости. По време на реставрационните дейности при археологически разкопки в източната страна на църквата "Св. Параскева", вляво от апсидата, на височина около 5 м., бе открит вграден мраморен блок с надпис на старогръцки език, поставен обратно. Надписът е на дорийски диалект в 4 реда. Посветен е на бог Посейдон с прозвище "Асфалеос", т.е. осигуряващ защита, безопастност - защитник на полиса.
На мястото, където е открит, е съществувал античен храм. Според археологът д-р Евтелпа Стойчева „появата" на бог Посейдон в Месамбрийския Пантеон е важно откритие, което пренарежда хронологически античните храмове в класическия и елинистическия полис Месамбрия. Между всички тях храмът на Посейдон е най - старият или първият. Мраморният блок с надписа се вписва в интериора на църквата като ритуален елемент, свързващ античността със средновековието.
Археологически находки има и в църквата "Св. Йоан Кръстител". По-важните от тях са фрагмент от изящна каменна икона с изображение на светец, част от бронзов обков на евангелие, част от бронзов процесиен кръст и костена икона с изображение на Богородица и Младенеца.