Закриват депото „Суходол“ до края на 2013 г.
София получи още 192,6 млн.лв. за Завода за боклук
Депото в Суходол ще бъде закрито поетапно до края на годината и в него няма да постъпва нито1 тон битови отпадъци. Столична община ще заплати рекултивацията с 21 млн. лв. от такса „Отпадъци”. Новото депо "Садината" на София при гара Яна и Пречиствателната станция към него са в пробна експлоатация от 21 януари 2013 г. Другата седмица ще бъдат отворени ценовите оферти за избор на изпълнител на Завода за столичния боклук.
Днес министърът на околната среда и водите в оставка Нона Караджова и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова подписаха споразумение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от 192,6 млн. лв. за изграждане на завода. Съоръжението за цялостно механично-биологично третиране на отпадъците на София е втора фаза на интегрираната система от съоръжения, което се финансира от ОП Околна среда.
Цялата система от съоръжения за управление на столичните отпадъци е на стойност 360 млн. лв., като 84,26% от тях се финансират безвъзмездно от ОП Околна среда. Общината дава около 15% от средствата.
До края на май ще бъде готова едната от двете компостиращи инсталации за преработка на биоразградимите отпадъци на София в Хан Богров. Следващата седмица ще бъде направена проверка на хода на изграждане на инсталацията.
100% от битовите отпадъци, които се генерират от населението и фирмите вече се сепарират в трите сепариращи инсталации в Суходол, Филиповци и Требич на територията на столицата. Затова столична община успяла да намали наполовина отпадъците, които постъпват в депото, каза Йорданка Фандъкова. След сепариране годните фракции се подават за рециклиране на заводи за стъкло и хартия. Негодните за рециклиране, но с енергийна стойност отпадъци под формата на произведено в завода за отпадъци РДФ гориво – на циментовите заводи, остатъкът се депонира в депото в Суходол и в новото депо, което работи пробно.
Предстои реорганизация на системата за разделно събиране на отпадъците в столицата.
Общинската Наредба за управление на отпадъците ще бъде актуализирана според новите изисквания на Закона за отпадъците до края на годината.
Според зам.-кмета по екологията Мария Бояджийска, задължителното изискване на закона - административните и стопански сгради, търговски обекти, болници, училища да събират разделно отпадъците си от 1 януари 2013 г. съществува и в действащата наредба. То обаче още не работи напълно. Предстои да се подготви и въведе разделното събиране на биоразградимите отпадъци. В момента е направен списък на над 2000 обекта, които генерират хранителни отпадъци, който се актуализира и с търговските обекти, които продават храни .
Предстои Столична община да преподпише договорите с организациите за разделно събиране и оползотворяване. В тях ще се включи изрично изискване организациите да подновят цветните контейнери и да ги сложат на удобни за гражданите места.