Агенцията за наука и иновации се закрива
Нейните функции ще бъдат поети от Министерството на иновациите и растежа
Създадената от ГЕРБ през 2020 г. Държавна агенция за научни изследвания и иновации се закрива. На нейно място се създава Министерство на иновациите и растежа, оглавявано от Даниел Лорер. Новото ведомство ще има отговорността да финансира всички „авангардни открития“ в България, както някога определи дейността на Агенцията бившият вицепремиер Томислав Дончев.
Държавната агенция за научни изследвания и иновации бе създадена с идеята да превърне икономиката на България в иновативна, включително като използва европари за това. Мисия, с която сега предстои да се заеме новото министерство на Лорер, родено от разбиването на досегашното икономическо ведомство.
Агенцията се появи през септември 2020 г. и пое управлението на 500 млн. лв. от еврофондовете. Сформирането ѝ бе предложено от тогавашния вицепремиер Томислав Дончев и попадна под шапката на Министерския съвет. Самото ѝ създаване бе оправдано с отдавнашната препоръка на Европейската комисия, която още през 2015 г. алармира, че България е на дъното в ЕС по иновации и трансфер на технологии.
Начело на агенцията застана Мартин Дановски, дългогодишният съветник на вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев. Той бе избран да оглави поредната държавна структура заради опита си в управлението на Фонда на фондовете.
Всъщност един от основните проблеми, на които Агенцията трябваше да намери решение, е липсата на ефективен диалог между бизнеса и научните среди. В резултат на това и липсата на работеща R&D стратегия България се нареди на предпоследно място с под 50% ефективност на развитието на иновациите и научно-развойните дейности. Според данните едва 0.73% от БВП на страната ни отиват за R&D в частния сектор при 1.36% средно за ЕС. В публичния сектор инвестициите са дори по-нищожни – 0.21% от БВП при 0.69% за ЕС.
Новите министерства
С трансформацията на икономиката в такава с висока добавена стойност се нагърбва Министерството на иновациите и растежа, чийто устройствен правилник бе публикуван за обществено обсъждане в strategy.bg. Част от щатните му бройки ще бъдат запълнени именно от служителите на държавната агенция. От проектодокумента става ясно още, че Лорер ще има двама заместник-министри, а общо във ведомството ще има 403 щатни бройки.
Към министерството на иновациите остават Българската агенция за инвестициите и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.
Министерството на иновациите и растежа ще се намира на ул. „Батенберг“ 12.
Към сродното му Министерство на икономиката и индустрията, оглавявано от Корнелия Нинова, остават общо осем бюджетни организации – Изпълнителната агенция „Българска служба за акредитация“, Агенцията за публични предприятия и контрол, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, Патентното ведомство, Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, Центърът на промишлеността на Република България в Москва, Българският институт по метрология.
Към ведомството на Нинова са зачислени общо 399 щатни бройки. То остава на адреса на досегашното Министерство на икономиката.