ДПС иска да премахне инхаус поръчките и „модела джипка“
Делян пеевски и група депутати внесоха промени в законите за обществените поръчки и публичните финанси
Премахване на инхаус процедурите и на раздаването на пари с постановление на Министерски съвет предлага ДПС. Това става ясно от двата внесени от тях законопроекти в Народното събрание. Предлаганите промени са свързани с осветените порочни практики при строителството и ремонта на пътни обекти и по-прозрачно харчене на държавни средства.
Без възможности за корупционни практики
Служебният регионален министър Виолета Комитова се сблъска с първия проблем, когато стана ясно, че държавното дружество "Автомагистрали" е превъзлагало дейности на пътните фирми чрез инхаус процедурите и е раздавало авансово милиони за строителството на магистрала "Хемус" и укрепването на срутища и свлачища.
По-късно Комитова трябваше да решава проблема с изразходения още в началото на годината бюджет на Агенция "Пътна инфраструктура". Последваха протести на пътни фирми, които заявяваха, че държавата им дължи над 900 млн. лв. за извършени ремонти. Тогава Комитова обяви, че бившите управляващи са решавали проблема с надскочения в пъти бюджет, като в края на годината с министерски постановления са отпускали още пари към фирмите. Така Комитова се сблъска и с втория проблем, заложен в предложенията за законови промени на ДПС.
В мотивите към законопроекта вносителите посочват, че наличието на инструменти като инхаус възлагането и рамковото споразумение създават възможности за корупционни практики и заобикалят възлагането на обществени поръчки. Законопроектът би спестил огромен финансов ресурс на държавата, отбелязват вносителите, сред които е и санкционираният по закона "Магнитски" Делян Пеевски.
Всъщност Комитова първа започна стъпки към отпадане на порочната практика. Министерство на правосъдието дори разработи конкретни промени в ЗОП. Бе заложено пpoцeдypaтa дa ce изпoлзвa, ĸoгaтo юpидичecĸoтo лицe paзпoлaгa c нeoбxoдимитe чoвeшĸи и тexничecĸи pecypcи, зa дa ocигypи caмocтoятeлнo изпълнeниe нa нe пo-мaлĸo oт 80% oт дeйнocтитe, ĸoитo ca пpeдмeт нa дoгoвopa.
Koгaтo изпълнитeлят paзпoлaгa c възмoжнocти caм дa изпълни тoвa, ĸoeтo мy e възмoжнo, тoй дa изпoлзвa тoзи мexaнизъм. Caмo пo изĸлючeниe зa няĸoи cпeциaлизиpaни дeйнocти дa мoгaт дa ce пpивличaт външни изпълнитeли“, oбяcни тогава бившият правосъден министър Янаки Cтoилoв.
Въпросните промени, изготвени от служебното правителство, обаче така и не бяха внесени за разглеждане в парламента.
Настоящият регионален министър Гроздан Караджов също се обяви против използването на инхаус процедури. Темата е включена и в коалиционното споразумение като приоритетна за управляващите.
„Моделът джипка“
Другото предложение за законодателни промени от ДПС е свързано с харченето на държавни пари с постановления на Министерски съвет. Идеята на бившия финансов министър Петър Чобанов и неговите колеги е на практика да вържат ръцете на правителството, което да изразходва средства единствено след одобрение на парламента. Законопроектът предвижда за всеки допълнителен разход да се иска санкцията на депутатите и да се премахне възможността средства да се изразходват само по решение на министрите.
Припомняме, че тази практика се настани в българската политика преди десетина година и бе любима на предишния кабинет на ГЕРБ и "Патриотите". В пандемичната 2020 г. именно чрез подобни постановления бяха раздадени милиони за модернизация на армията, за все по-скъпи строежи или ремонти на пътища, за общини и дори 100 млн. лв. за автомагистрала "Хемус". За всичките тези харчове мнението на депутатите не бе поискано, а самият премиер даваше обещания за парите от своя автомобил и почти не влезе в пленарната зала през годината.
Освен всичко това, обратно на настоящите предложения на ДПС, ГЕРБ с финансов министър Кирил Ананиев дори прокара промени в Закона за публичните финанси, с които да увеличи правомощията си.
Неотменно в последните години разобличаваме „модела джипка“, при който се предоставят на разпоредителите с бюджет, включително на общините, допълнителни средства с постановления на Министерски съвет. Предлаганите от нас промени слагат край на тази практика, като подобни решения ще се приемат само с акт на Народното събрание“, посочват от ДПС в мотивите си.
Според предложените поправки от ДПС дори и средствата в Резерва за непредвидени и/или неотложни разходи се предвижда да се харчат след одобрение на парламента, с изключение на случаите при бедствия и аварии, когато правителството може да действа както намери за добре.
Отделно се предлага с годишния бюджет да се изготвя капиталова програма за общините, където да се предвижда финансирането на техни проекти.
От ДПС посочват, че по този начин ще се ограничи практиката непоследователно и по лично усмотрение да се раздават пари на някои общини.