Ако искаме да сме водещи в енергийния преход, трябва да действаме бързо
По думите на експерта има достатъчно финансиране в различните европейски инструменти, но то трябва да бъде подсигурено и оползотворено по правилен начин
Генади Кондарев, старши сътрудник за региона на Централна и Източна Европа към E3G:
Енергийният сектор се промяна изключително бързо в световен мащаб и ние не бива да се бавим. Ако искаме да сме водещи в трансформацията, трябва да действаме бързо и решително. В противен случай ще следваме просто всички останали в региона. Това коментира Генади Кондарев, старши сътрудник за региона на Централна и Източна Европа към E3G – организация, работеща за постигане на безопасно климатично бъдеще.
Той взе участие в уебинара „Разширяване на възможностите“, организиран от „Бранд Медия България“, който поставя акцент върху възможностите за европейски финансиране, опита на предприемачи и успешните начини за трансформация на въглищните региони. Модератор на събитието е Ангелина Тодорова, експерт по европейски политики и бивш заместник-министър на регионалното развитие.
Кондарев обясни, че по време на срещата COP28 световните лидери са се съгласили да утроят и да удвоят заложените цели за енергийния преход до 2030 г. Това, според него, променя икономиките и различните сектори.
Той е на мнение, че няма недостиг на средства, за да се осигури сигурен преход. Даде за пример с Плана за възстановяване и устойчивост, който залага 136 млрд. евро европейско финансиране само за плавния и сигурен енергиен преход. Отделно от това различно финансиране е заложено във Фонда за справедлив преход, в Модернизационния фонд, в редица европейски програми.
Приоритет номер 1 за България е да не загубим тези средства, които са достъпни“, заяви Кондарев.
Той напомни за рисковата ситуация със заложеното следващо плащане в ПВУ. По думите му финансирането трябва да бъде осигурено, заложените реформи трябва да бъдат направени, за да може крайните бенефициенти да се възползват от средствата.
Усилията трябва да са насочени към това да се решат проблемите с енергийната бедност и да има подкрепа за тези, които са най-уязвими – енергийно бедните.“
Според него не се отделя достатъчно внимание на средната класа и на малките и средни предприятия, а в много други европейски държави това са групите, които могат да променят възприятията за енергийния преход. Обществото възприема зелената сделка като наливането на пари, които обаче се губят някъде, а не се инвестират в енергийна ефективност.
Трябва да се включат инвеститори, които могат наистина да променят възприятията за загубата на средства.“
По отношение на социалния аспект на прехода, Кондарев коментира, че трябва да бъдат осигурени компенсации за работещите в засегнатите региони, които обаче не нарушават европейските правила.
Не трябва промените да се случват от днес за утре. Трябва да обмислим как да предоставим новия умения и квалификация на хората, да преминат постепенно към друга работна позиция.“
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.