„Ако САЩ кихнат, светът настива“: Накъде върви американската икономика?
Ако Федералният резерв повиши лихвените проценти още два или дори три пъти, има 50% вероятност в Щатите да настъпи кредитна криза
Джейк Джоли, ръководител на инвестиционния анализ в BNY Mellon Investment Management, очерта три възможни сценария за бъдещето на икономиката на САЩ. Всеки от тях отчита въздействието на банковата криза, „лепкавостта“ на инфлацията и пътя на повишаване на лихвените проценти от Федералния резерв, пише CNN Business.
Всяка година Джоли и неговия екип обсъждат сценарии за бъдещата икономика. След като постигнат съгласие за това какво може да се случи, те събират и изграждат диаграми, които показват баланса на рисковете в икономическите променливи и финансовите показатели. Чрез комбинация от техните собствени субективни възгледи, заедно с количествен и качествен пазарен анализ и известна историческа перспектива, те се опитаха да разсеят облаците, които правят бъдещето на икономиката толкова несигурно.
Рецесията остава вероятна“, заяви Джейк Джоли, очертавайки три възможни сценария.
Сценарий 1: Кредитната криза – 50% вероятност
Това със сигурност не е най-добрият сценарий, който очертава какво би се случило, ако Федералният резерв повиши лихвените проценти още два или дори три пъти, докато банковите сътресения в Съединените щати и Европа водят до значително затягане на кредитните условия.
Това би катапултирало Съединените щати в рецесия през втората половина на 2023 г., а Европа и Обединеното кралство ще го усетят още по-рано. Нагорещеният пазар на труда ще се разхлаби бързо и съкращенията ще бъдат широкоразпространени. Повторното отваряне на Китай след COVID-19 даде тласък на световната икономика. Но това бързо ще бъде възпрепятствано от рецесията.
Ако САЩ кихнат, светът настива“, каза Джоли.
Сценарий 2: „Забавено кацане“ – 30% вероятност
При този сценарий ключови глобални централни банки ще спрат повишаването на лихвите си в отговор на банковата криза. Пазарите на труда ще останат изключително напрегнати и ръстът на заплатите ще се ускори отново, което би допринесло за стабилни нива на инфлация.
Междувременно повторното отваряне на Китай би довело до инфлация за основните стоки. И тъй като инфлацията отново ще расте, централните банки ще са принудени да повишат лихвите още повече, изпращайки Съединените щати в рецесия през втората половина на 2024 г.
Сценарий 3: „Меко кацане“ – 20% вероятност
Това би бил идеалният и, според Джоли, най-малко вероятният сценарий. При него инфлацията ще продължава да пада без особена нужда от затягане на Фед, а лихвените проценти ще достигат връх от 5%. Загубата на работа би била минимална, тъй като растежът на заплатите ще се забави успоредно с инфлацията. Повторното отваряне на Китай ще има положителни странични ефекти и като цяло ще е дезинфлационно за основните стоки.
„Това е предизвикателен бизнес цикъл. Има динамика в света след COVID, която е странна: пазарът на труда не се държи по начин, който бихме очаквали в този момент. Възможно е икономиката да види дезинфлация по начин, който не е виждала в предишни цикли”, каза Джоли.