АПИ продължава с големите поръчки за пътищата
Досега стартираните процедури за ремонт и поддръжка на пътища, както и за подмяна на пътни знаци и маркировка надхвърлят 3.9 млрд. лв. без ДДС
Агенция „Пътна инфраструктура“ пусна обществени поръчки за производство, доставка и монтаж на пътни знаци, както и за полагане на хоризонтална маркировка по републиканската пътна мрежа. Двете процедури са стартирани на 22 март, като общата им прогнозна стойност е 310 млн. лв. без ДДС. Избраните фирми ще изпълняват дейностите в следващите 4 години.
Тези две поръчки идват, след като вече бяха пуснати мегатърговете на стойност 3.6 млрд. лв. без ДДС за ремонт и поддръжка на пътища и беше обявено от МРРБ, че са необходими поне 4.3 млрд. лв. без ДДС за подмяна на мантинели в следващите 10 години. План-сметката на ведомството показа, че само за 2023 г. ще са нужни 216 млн. лв., като годишните средства нарастват до 432 млн. лв. през 2026 г.
Ако вече стартираните поръчки за ремонт, поддръжка, подмяна на знаци и маркировка завършат с подписване на договори, в следващите 4 години АПИ ще трябва да отдели над 3.9 млрд. лв. без ДДС.
Новите поръчки за знаци и маркировка
Двете процедури са разделени на в 6 обособени позиции – за всеки район в страната:
- Северозападен район, включващ области Видин, Враца, Монтана, Ловеч и Плевен;
- Северен централен район, включващ области Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра;
- Североизточен район, включващ области Варна, Добрич, Шумен и Търговище;
- Югоизточен район, включващ области Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол;
- Южен централен район, включващ области Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково;
- Югозападен район, включващ области Благоевград, Перник, Кюстендил и София.
Прогнозната стойност за пътните знаци е 100 млн. лв. без ДДС, като сумата отредена за всеки един район е на стойност над 16.6 млн. лв. без ДДС. Общата прогнозна стойност за полагането на маркировка е 210 млн. лв. без ДДС. За всяка от 6-те области са предвидени по 35 млн. лв. без ДДС.
И в двете процедури гаранцията за обезпечаване на дейностите е 3% от прогнозната стойност. Офертите нямат право да надвишават предварително определените суми.
Средствата се осигурят от държавния бюджет. По процедурата за пътните знаци оферти се подават до 20 април, а за маркировката – до 24 април.
Припомняме, че през ноември миналата година ресорният министър Иван Шишков съобщи в Регионална комисия в 48-ото Народно събрание, че АПИ има проблем с договорите за полагане на маркировка. Договорите бяха изтекли в края на септември, според решение на 47-ото НС. Шишков искаше разрешение контрактите да бъдат удължени до края на 2022 г., за да могат дейностите да бъдат продължени.
Да се направи корекция на договорите за маркировка, които финансово не са надвишили рамката на договорите, за да може с тях да довършим маркировките. Имаме ремонтирани, преасфалтирани пътища и не може да се сложи маркировка“, апелира тогава министърът.
Парламентът обаче не гласува подобно решение и не е ясно как АПИ и министърът са намерили изход от ситуацията.