На гребена на вълната: Arm подготвя най-голямото от години IPO в САЩ
Британската компания разработва чипове за 99% от смартфоните в света
Обратното броене до най-голямото първично публично предлагане в САЩ от поне две години започна. Компанията, която разработва чипове за 99% от смартфоните в света, разгорещи инвеститорските страсти тази седмица с официалното подаване на документи за листване на борсата Nasdaq. IPO-то ще се състои в началото на следващия месец.
Става дума за британската технологична компания Arm, която разработва микрочипове за телефони и таблети, и ги лицензира за производители на процесори, включително Apple и Samsung. Компанията бе публична до 2016 г., когато японската Softbank я купи за 32 млрд. долара.
Softbank се опита да продаде Arm на Nvidia за 40 млрд. долара, което щеше да бъде най-голямата сделка с чипове на всички времена. Но световните антитръстови регулатори я спряха и сделката се разпадна през февруари 2022 г.
Arm бе гореща акция в продължение на десетилетия, докато бизнесът със смартфони бе в подем. Но напоследък продажбите на „умни“ устройства намаляха на фона на все по-малко примамливите нови функционалности и все по-масовото решение на клиентите да задържат старите си телефони по-дълго.
Сега Arm е напът да се превърне в най-ценната компания, осъществила първично публично предлагане в САЩ поне от ноември 2021 г., когато производителят на електрически автомобили Rivian се листна на борсата с първоначална пазарна капитализация от 70 млрд. долара.
Подадената в понеделник информация потвърждава, че вътрешна транзакция по-рано този месец между SoftBank Group и нейния Vision Fund (б.р. – инвестиционен инструмент, управляван от японския конгломерат) оценява Arm на 64 млрд. долара.
Компанията със седалище в Кеймбридж се завръща на публичните пазари след седемгодишно отсъствие, точно когато пазарът на смартфони преживява най-големия си спад от десетилетие. В регулаторната си документация тя посочва, че продажбите са се понижили с 1% до 2.7 млрд. долара през фискалната година, приключила на 31 март 2023 г. През следващото тримесечие, приключило през юни, продажбите са намалели с 2.5 %.
Проспектът разкрива още, че Arm зависи от Китай за почти една четвърт от приходите си, в момент, когато администрацията на Джо Байдън засилва ограниченията върху дейността на американските компании за полупроводници там. Бизнесът на Arm в азиатската страна се осъществява чрез местна компания, която не се контролира нито от нея, нито от SoftBank.
Въпреки всичко Arm предизвика интереса на технологичните инвеститори, които искат да хванат AI вълната.
Откъде идва интересът към Arm
Проектите на Arm имат почти монополно положение върху чиповете, които са в основата на всеки смартфон, с пазарен дял от над 99%. „По наши оценки приблизително 70% от населението на света използва продукти, базирани на Arm“, заяви компанията в подаденото заявление, като добави, че чиповете, съдържащи нейната технология, имат 49% дял от общия адресируем пазар на стойност малко над 200 млрд. долара през миналата година.
Забавянето на растежа принуждава Arm да използва нови източници на растеж, като разширява дейността си на пазарите на автомобили и изчисления в облак и като повишава стойността на интелектуалната си собственост. Компанията не се колебае да яхне и все по-високо надигащата се вълна на изкуствения интелект, който разгорещи пазарите в последно време.
Главният изпълнителен директор на Softbank Масайоши Сон определи Arm като компания за изкуствен интелект, която може да има „експоненциален растеж“. Той обеща, че услуги, подобни на ChatGPT, в крайна сметка ще бъдат предлагани на машини, проектирани от Arm.
В заявлението си за IPO Arm посочва, че компанията „ще има централно място“ в прехода към изкуствен интелект.
„Процесорите на Arm вече работят с AI и [машинно обучение] в милиарди устройства, включително смартфони, фотоапарати, цифрови телевизори, автомобили и облачни центрове за данни“, заяви компанията. „В нововъзникващата област на големите езикови модели, генеративния AI и автономното шофиране ще има засилен акцент върху ускоряването на тези алгоритми с ниска консумация на енергия.“
Но обещанията на Сон и Arm за AI може да надценят потенциала на компанията, поне донякъде. Чиповете, базирани на Arm, се появиха в някои джаджи извън смартфоните и таблетите, като например сървъри, които са по-малко енергоемки. Но Arm заяви, че не произвежда чипове за изкуствен интелект и не е пряк конкурент на Nvidia и други компании, които произвеждат чипове, специално създадени за изкуствен интелект.
Специално акциите на Nvidia са нараснали с повече от 200% тази година.
Arm не посочи броя на акциите, които планира да продаде, така че все още не може да се определи оценка.