България е първата държава с регионално звено по плана „Юнкер“
Страната ни ще спечели от увеличаването на европейските средства за малки и средни предприятия, смята Ева Паунова
Евродепутатът Eва Паунова работи пo Инвестиционния план за Европа, известен като плана "Юнкер" още от момента на създаването му. Активната й роля бе припозната и от Европейската народна партия (ЕНП), като беше посочена за докладчик за групата на ЕНП по доклада за напредъка на ЕФСИ в комисията по вътрешен пазар в Европарламента, чиито текстове в последствие бяха отразени в предложението на Европейската комисия за удължаване на срока на ЕФСИ.
По време на среща между български предприемачи, членове на Предприемачи ГЕРБ, и комисар Катайнен през юни 2015 г., организирана от Ева Паунова, се предложи създаване на регионално консултантско звено по плана Юнкер в България. Меморандумът за създаването му беше подписан в началото на декември 2016 г. и се очаква Звеното, което е първо подобно в ЕС, да започне работа през март тази година.
В края на 2016 г. Европейската комисия предложи удължаването на Европейски фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ). Какви са равносметките до тук за Европа и България и какво можем да очакваме?
За година и половина от влизането в сила на плана "Юнкер" се видя, че той дава резултати - парите излизат от банките и се инвестират в бизнеси, които създават работни места и водят до растеж на икономиката.
Към края на 2016 г. има подписани споразумения по плана "Юнкер" за около 30 млрд. евро които, се очаква да мобилизират допълнителни 134 млрд. евро частни инвестиции в Европа. Над 200 000 малки и средни предприятия (МСП) се очаква да се възползват от кредитиране с облекчени условия. Поради успеха на прозореца за МСП бяха увеличени средствата за него още през юли 2016 г.
България ще спечели ли от това увеличение на средствата?
Това е добра новина за България, защото именно в тази част у нас има вече няколко проекта за предоставяне на облекчени кредити на обща стойност над половин милиард лева. Страната ни е на второ място по един от основните показатели - инвестиции като процент от БВП. Вече близо 1000 бизнеса са се възползвали, а се очаква още над 2000 да получат финансиране по тази линия. С увеличените средства за частта за МСП, което беше част от успешно приетите мои текстове в доклада по напредъка на ЕФСИ, възможностите за още средства по тази линия за български компании нарастват.
Въпреки това, планът Юнкер не е панацея за всички предизвикателства пред икономиката в Европа. Необходими са и икономически реформи и намиране на адекватен баланс между бюджетна дисциплина и фискални стимули, ако искаме да достигнем нивата на инвестиции от преди 2008 г.
В България ще се създаде звено за консултации по плана „Юнкер“. Кой може да се възползва и какъв очаквате да бъде ефектът?
Фактът, че България е първата страна в Европейския съюз, в която се изгражда регионална консултантска платформа по плана „Юнкер“, доказва, че в у нас се работи в правилната посока и екипите на вицепремиера Томислав Дончев и министъра на финансите Владислав Горанов направиха много, за да стане звеното реалност. Това беше многократно подчертано от зам.-председателя на Европейската комисия Юрки Катайнен в Европарламента през декември. Той даде положителния пример на българския бизнес и търговски банки, които активно търсят как да привлекат инвестиции по ЕФСИ, а за сравнение той посочи, че такъв интерес от страна на румънския бизнес липсва.
Какви ще са точно функциите на това регионално звено за консултации?
Тази структура ще предоставя техническа помощ и консултации за проекти, допустими за кандидатстване по ЕФСИ. Т.е. няма да се предоставя помощ за проекти по Оперативните програми за грантово финансиране, но ще може да са обсъждат начини, по които да се комбинират грантове с инвестиции, например.
Прекият ефект е свързан с ръста на инвестициите у нас. Целта на Плана „Юнкер“ е да мобилизира 15 пъти повече частни инвестиции, отколкото са отпуснатите от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Това е доста амбициозно, но без съмнение ще има дългосрочно увеличение на инвестициите в България, а това означава растеж, заетост и по-висок стандарт на живот. Положително е, че за помощ могат да се консултират и местни власти, национални институции и МСП. Т.е. звеното е фундамент за изграждането на още по-зряла инвестиционна предприемаческа култура в България.
Освен това ЕИБ се ангажира да отдели експертен екип от 6-7 души, които да са на разположение за консултация и съдействие. Така ще се осигури създаването на достатъчен брой подготвени български експерти, които да предоставят в бъдеще опита си в различни публични и частни институции, стимулирайки реализирането на качествени инвестиционни проекти. Това е от ключово значение, защото както знаем след 2020 г. около 1/3 от бюджета на ЕС ще бъде разпределян именно на инвестиционен принцип.