Банките се готвят за най-големите съкращения от финансовата криза насам
Едни от най-известните банки започнаха да трият над 15 000 работни места през последните месеци
Банките се подготвят за най-голямото съкращаване на работни места след глобалната финансова криза през 2008 г., тъй като ръководителите са подложени на натиск да намалят разходите след срива на приходите от инвестиционното банкиране. Съкращенията – които се очаква да бъдат десетки хиляди в целия сектор – обръщат масовото наемане през последните няколко години и нежеланието да се уволнява персонал по време на пандемията.
Съкращението на работни места, което предстои, ще бъде брутално“, каза Лий Такър, собственик на компанията за финансови услуги Silvermine Partners. „Това е нулиране, защото те наеха прекалено много през последните две – три години.“
Банки, включително Credit Suisse, Goldman Sachs, Morgan Stanley и Bank of New York Mellon, започнаха да трият повече от 15 000 работни места през последните месеци, а наблюдателите в индустрията очакват други да последват примера им, окуражени от вече обявените планове.
Видяхме някои предупредителни изстрели от САЩ“, каза Томас Халет, анализатор в Keefe, Bruyette & Woods. „Европейците ще са склонни да следват американските банки.“
Ана Арсов, съръководител на отдела за глобално банкиране в Moody's, каза, че очаква съкращенията да бъдат по-леки, отколкото по време на финансовата криза, но по-тежки от срива на пазарите при dotcom балона през 2000 г.
Това, което виждаме, е наваксване на нормалните банкови съкращения, които бяха поставени на пауза през последните няколко години“, каза тя.
Ръководителите на Goldman казаха, че грабващите окото съкращения на банката – част от най-големия му стремеж към съкращаване на разходите след финансовата криза, който включва всичко – от корпоративни самолети до бонуси – са създали прецедент, който другите банки ще се стремят да последват.
Заглавията за Goldman ускоряват вземането на решения“, каза изпълнителен директор от индустрията, запознат с плановете на няколко банки. „Добър момент е да обявите болезнени съкращения, ако просто следвате Goldman.“
Уолстрийт банката започна процес на уволнение на до 3200 служители миналата седмица, което се равнява на 6.5% от работната сила, тъй като натискът върху главния изпълнителен директор Дейвид Соломон да подобри възвръщаемостта на банката от материалния капитал нараства.
Goldman съкращава подобен брой служители, както направи през 2008 г. по време на световната финансова криза, но работната сила тогава беше две трети от сегашния си размер.
Morgan Stanley уволни 1800 служители през декември, малко над 2% от работната сила. Въпреки че има силен бизнес с управление на активи, инвестиционната банка пострада заедно с яростния си конкурент Goldman Sachs от почти наполовина намаление на приходите от сливания и придобивания миналата година.
Morgan Stanley заяви, че не предстоят допълнителни съкращения на персонала.
Честно казано бяхме малко закъснели“, каза главният изпълнителен директор Джеймс Горман пред анализатори.
Bank of New York Mellon, най-голямата попечителска банка в света, планира да съкрати малко под 3% от своята работна сила - около 1500 служители - през първата половина на годината.
Досега най-големите обявени съкращения са от Credit Suisse, която е в средата на радикално стратегическо обновяване, целящо да втвърди обхванатата от скандали швейцарска банка. Миналия октомври банката заяви, че ще отдели 9 000 позиции от своите 52 000 служители през следващите три седмици.
Докато 2700 от съкращенията бяха планирани миналата година, банката вече е започнала консултации за съкращаване на 10% от ролите в инвестиционното банкиране в Европа, съобщи Financial Times миналата седмица.
Размерът на преструктурирането в Credit Suisse е по-голям от този, през който банката премина по време на финансовата криза, когато беше принудена да освободи повече от 7000 служители през 2008 г., но избегна държавна помощ.
Не всички банки очакват да направят съкращения
Те обаче предприемат други мерки, за да намалят разходите.
Bank of America, която наема 216 000 служители в световен мащаб, заяви, че „няма никакви планове за масови съкращения“, въпреки че възприема дисциплиниран подход към разходите и ще наема само за най-важните позиции.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан каза пред Bloomberg в Давос, че по-малко хора са напуснали банката спрямо очакванията миналата година, което се отрази на политиката ѝ за набиране на персонал.
Citigroup досега е дала малко подробности за това колко от нейните 240 000 служители в световен мащаб ще бъдат засегнати от съкращения, но главният финансов директор Марк Мейсън каза пред журналисти, че има натиск за намаляване на разходите в инвестиционната банка след спада на печалбата на подразделението с 22%.
И все пак поне една глобална банка се стреми да засили редиците си, макар и по целенасочен начин.
Случаят с UBS
Главният изпълнителен директор на UBS Ралф Хамърс каза в Давос, че швейцарският кредитор се противопоставя на тенденцията, когато става дума за набиране на персонал
За разлика от конкурентите си, UBS не наема агресивно през последните години и затова не е под същия натиск да съкращава позиции сега. През последното десетилетие тя отдели повече ресурси за управление на активи и висшите ръководители на банката смятат, че сега е добър момент да инвестират повече в инвестиционната банка – заедно с наемането на служители в управлението на активите – тъй като конкурентите се оттеглят.
За сравнение, UBS беше принудена да съкрати 10% от работната си сила през 2008 г. – като повечето роли идваха от инвестиционната банка – тъй като кредиторът беше спасен от швейцарското правителство, след като претърпя тежки загуби от високорискови ипотеки.
Няколко от най-големите съкращения на работни места през 2008 г. дойдоха от банки, които бяха спасили конкуренти, поставени на колене от финансовата криза. Когато Bank of America пое Merrill Lynch, например, тя уволни 10 000 служители, като същевременно съкрати 7500 служители в ипотечния кредитор Countrywide Financial.
JPMorgan освободи 9200 служители на Washington Mutual, когато пое най-голямата асоциация за спестявания и заеми в САЩ, в допълнение към съкращаването на една десета от собствената си работна сила.
Междувременно колапсът на Lehman Brothers и Bear Stearns доведе до десетки хиляди банкери без работа. Общо повече от 150 000 банкери загубиха работата си по време на финансовата криза.
И точно както преди 15 години, перспективата за бързо намиране на нова работа за тези, които сега са без работа, е мрачна, според специалистите по подбор на персонал.