Банковите гиганти в САЩ спасяват First Republic Bank с $30 милиарда
Акциите на регионалния кредитор се сринаха с над 70% от 6 март насам
Големи американски банки депозираха 30 милиарда долара във First Republic Bank в четвъртък, за да спасят регионалния кредитор, попаднал в разрастващата се криза, предизвикана от колапса на два други средно големи американски банки през последната седмица.
Банковите акции в световен мащаб бяха ударени, след като Silicon Valley Bank се срина миналата седмица поради загуби, свързани с облигации, които се натрупаха, когато лихвените проценти скочиха миналата година.
В рамките на дни пазарните сътресения бяха впримчили швейцарския кредитор Credit Suisse, принуждавайки го да заеме до 54 милиарда долара от централната банка на Швейцария, за да подкрепи ликвидността си.
В четвъртък вечерта светлината на прожекторите отново се насочи към Съединените щати, тъй като големите банки поеха усилия да подкрепят First Republic, регионален кредитор, чиито акции се сринаха със 70% през последните девет търговски сесии.
Някои от най-големите банкови имена в САЩ, включително JPMorgan Chase & Co, Citigroup Inc, Bank of America Corp, Wells Fargo & Co, Goldman Sachs и Morgan Stanley са участвали в спасяването, според изявление на банките.
Сделката беше организирани от силни брокери, включително министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън, председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и главния изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън, които обсъдиха пакета във вторник, според източник, запознат със ситуацията.
Американските регулатори казаха, че проявата на подкрепа е добре дошла и показва устойчивостта на банковата система.
Кръг от финансиране в неделя, събран чрез JPMorgan, даде на First Republic достъп до средства на стойност 70 милиарда долара. Но това не успя да успокои инвеститорите, тъй като притесненията от зараза се задълбочиха със колапса и на Signature Bank, последвана от тази на SVB и вложителите започнаха да прехвърлят пари към по-големи кредитори.
Акциите на First Republic Bank затвориха с 10% ръст след новината за спасяването, но после паднаха с 18% в следпазарната търговия, след като банката заяви, че ще спре изплащането на дивиденти.
Цената на акциите на банката се понижи с повече от 70% от 6 март.
Новината за спасяването също помогна за повишаване на индексите на Wall Street, като JP Morgan, Morgan Stanley и Bank of America се повишиха с повече от 1%, докато банковият подиндекс на S&P 500 Banks Index се възстанови с 2.2%.
По-малките банки също се възстановиха от скорошните разпродажби, като Fifth Third Bancorp, PNC Financial Services Group и KeyCorp спечелиха повече от 4%.
Политиците се опитаха да подчертаят, че сегашните сътресения са различни от световната финансова криза преди 15 години, тъй като банките са по-добре капитализирани и средствата са по-лесно достъпни.
Но данните на централната банка в четвъртък също показаха, че банките са търсили рекордни суми спешна ликвидност от Федералния резерв през последните дни, увеличавайки размера на баланса на Фед след месеци на свиване.
Йелън каза, че банковата система на САЩ остава стабилна благодарение на „решителните и силни“ действия след колапса на Silicon Valley Bank.