„Берьозка“ ще увеличи продуктите, които произвежда в България
Войната в Украйна е една фанатична амбиция на един безумен човек, казва създателят на веригата за руски продукти
Виктор Бакуревич, основател и собственик на верига магазини „Берьозка”:
Виктор Бакуревич е роден в сибирския град Томск, където живее до 33-ата си година. След това се преселва в България и вече 15 години живее със семейството си във Варна. Той е основател и собственик на верига магазини “Берьозка” със 75 магазина в България и Румъния.
Г-н Бакуревич, управлявате най-разпознаваемата руска търговска верига в България. Как се отразява войната в Украйна на вашия бизнес и неговия имидж? Забелязвате ли отлив на клиенти и спад в продажбите?
- В момента нямаме намаление на продажбите, дори има известно увеличение. Разбира се, има някакво влияние, защото логистиката стана много по-сложна. Имахме заводи, които с работихме преди това, а сега не можем да товарим стоки от тях. Сега всички украински заводи са затворени. Що се отнася до имиджа – има различни хора, които заемат двете страни. Едните се отнасят негативно към нас и искат да спрем да продаваме руска стока в България, както и да махнем руската дума от табелата на магазините ни. Другите са русофилите, които са абсолютно недоволни от нашата антивоенна битка, при тях може да говорим за бойкот на магазините. Аз обаче виждам, че 90% от хората, а може би и повече, са напълно адекватни и приемат нашата позиция. Те остават наши клиенти, дори имаме и нови, които сега разбраха за нас доста неща и са доволни от нашата работа.
Наложените санкции срещу руските граждани и фирми засягат ли Вашия бизнес директно? Имате ли проблеми по линия на банкови сметки например?
- За момента нямаме и се надявам, че няма да имаме, защото фирмата ни е българска. Аз живея тук вече 15 години, въпреки че все още имам руски паспорт. Преди 3 години подадох документи за българско гражданство и сега го чакам. Децата ми са родени в България. Аз не съм олигарх, нямам никаква връзка с руското правителство, затова се надявам, че няма да имаме проблеми, обаче всичко може да се случи.
Как стоят нещата с вноса на руски стоки?
- Ние работим не само с Русия, а с Украйна, Беларус, Молдова, Грузия. Сега, за съжаление, не можем да внасяме от заводите, на чиято територия се води война. Все още можем да внасяме от Русия и Беларус, въпреки че транспортът се оскъпи два пъти, освен това произвеждаме и в България. Има вероятност обаче ЕС да стопират експорта на Русия, а от друга страна може и Русия да го направи.
Добре, че още преди Нова година направихме достатъчно голямо презапасяване на стока. Имаме продукти и не изпитваме почти никаква трудност. Сега сме стигнали до ниво, в което почти 30% от нашия дял на продажби, са стоки, които произвеждаме тук на място в България – тестени изделия, рибица и др.
А как според Вас ще се отрази ситуацията на глобалните вериги на доставки като цяло, които все още са в състояние на хаос заради пандемията. Какви са възможните дългосрочни проблеми заради войната?
- На първо място – Украйна е държава, която експортираше огромен дял от зърнени култури и олио. Сега трябва да очакват пролетната реколта и може да се окаже така, че такава няма да има. Всички ние ползваме олио – и битови потребители, и производители – съответно може да се стигне до дефицит на тази суровина, или поне да се оскъпи. Няма как, смятам, че всички сме в очакване на едно доста сериозно поскъпване на продукти. Русия също е голям производител на продукция. Там сега със сигурност няма да има никакъв експорт. Много са засегнати от ситуацията, повечето хора могат да си купуват само храна, освен това се презапасяват.
Как ще се прави бизнес с Русия от тук нататък? Какви ще са отношенията между нея и Запада?
- С години тези отношения ще се поправят, това ще е дълъг процес. Този въпрос няма да се реши, дори войната да приключи. Санкциите се налагат бързо и после продължават с години напред. Те са начинът, по който Щатите се опитват да отслабят военните възможности на Русия. Аз също съм против войната. Когато ме попитат за санкциите, се отнасям положително, защото целият свят трябва да спре тази война, колкото се може по-бързо. Говорим за поскъпване на олиото, на другите продукти, за бизнеса и т.н., а сега всеки час загиват стотици хора – те не са зависими от икономическите ефекти – човешкият живот е невъзвръщаем.
Как определяте ситуацията в Украйна – като война на руснаци срещу украинци или на амбицията на Путин срещу суверенна държава?
- Определено второто. Това не е война на народ срещу народ. Едва ли ще намерите семейства в Русия и Украйна, които да нямат връзки помежду си. Ние сме толкова близки братски, славянски народи. Толкова години живеехме заедно. Сега не можем да си представим, че воюваме един срещу друг. Това абсолютно е една фанатична амбиция на един безумен човек.
Какво казват руснаците за конфликта? Факт ли е информационното затъмнение за войната?
- Пропагандата в Русия работи много добре. Вече над 20 години хората слушат едно и също от телевизията. Там няма независима журналистика. Да, има интернет, но сега и него ще го спрат, както стана с Instagram и т.н. Мисля, че днес – утре ще блокират и YouTube. Съответно хората няма да имат достъп до друга гледна точка, ще трябва да слушат само официалната позиция, с която облъчват хората 24/7. Медиите в страната внушават идеята на обществото, че Русия освобождава хора от някакви неонацисти, обаче преди това трябва да изравни със земята един от най-големите украински градове – Харков. В този град 95% от хората говорят на руски, повече от половината са етнически руснаци. Сега Харков е град, който се превърна в едно голямо нищо. Това е абсолютен абсурд.
Как се промени животът на хората в Русия след наложените санкции от страна на Запада?
- От Русия си заминаха доста чуждестранни предприятия, като започнем с автопромишлените фирми и приключим с McDonald's. Само в McDonald's работеха 50 хил. руснаци, те сега къде ще работят? Редица фермери осигуряваха суровини за техните ресторанти. Това беше един огромен бизнес, който сега се срина. Как се отразяват санкциите ли – ами, страшна безработица, обезценяване на парите, хиперинфлация, дефицит на стока. Ето такива са резултатите от войната. Икономиката има своите закони, както и физиката – ако ябълката падне на земята, тя просто пада – с икономиката е същото.
Как е настроено масовото руско население към управлението на Путин? Мислите ли, че има достатъчно критично настроени хора и възможна ли е смяна на управлението в Русия?
- Всичко е възможно. Няма как да знаем какви събития ни очакват. Всички знаем какво се случи с 96%-овия рейтинг на одобрение на Чаушеско през 1989 г. Затова няма никаква гаранция. Всички, които говорят кой лидер колко процента рейтинг поддържа, е много условно. Да, в Русия има пропаганда и хора, които, поне според мен, разсъждават архаично, защото така са научени. Другата част от руснаците са против тези събития, но са като заложници на системата. Извинявайте, да излезеш на улицата с един плакат, на който има думата “война”, означава затвор. Затова не осъждам тези хора. Знам какво означава техният страх, защото могат да изгубят живота си. Така че не вярвам, че Русия може да се превърне в Северна Корея. Не вярвам и че сегашните хора в руското правителство са компетентни и ще издържат достатъчно време. Затова мисля, че ще има промени, но каква ще е тяхната цена – това е големият въпрос.
Войната все някога ще свърши. Поправими ли са отношенията между руснаци и украинци?
- Поправими, но с години. Това най-напред зависи от руснаците, защото ние трябва да положим максимални усилия, за да стигнем до примирение. Хора, които сега загубиха своите деца, домовете и семействата си, как могат да се отнасят? Как можеш да ги убедиш, че всичко е наред, че приятелството между украинци и руснаци е факт и т.н. Ще са нужни години.
Адекватна ли е позицията на българското правителство в конфликта? Има ли резултат от мерките, които предприеха управляващите?
- Българското правителство сега се намира в трудна ситуация. Аз разбирам, че в България има русофили, обаче на всички тях бих казал, че това да си русофил, означава да имаш отношение към руския народ, а не към руското правителство. Какво отношение има Путин към Александър II, който освободи България – никакво. Какъв паралел може да се направи между един велик държавник и човек, който довежда своят народ и армия до това срамно състояние? Да, в нашата история има велики хора, но не трябва да слагаме знак равно между тях и Путин. Трябва да се прави отчетлива разлика.
Оказват ли българите достатъчна помощ на украинския народ?
- Изумен съм. Това може би е слаба дума. Честно казано аз въобще не очаквах тази помощ от целия свят. Това са обикновени хора, които дават жилищата си на бежанците, носят кашони с дрехи и храна. Един поклон пред всички обикновени хора и българския народ в това число.
Какъв е планът Ви за реакция, ако ситуацията се влоши?
- Ние вече започнахме да реагираме. Сега работим в посока увеличаване дела на продуктите, които можем да произвеждаме самостоятелно в България. Освен това разместваме поръчките на заводи, които могат да произвеждат хубава и качествена храна по нашите рецепти. Имаме определен успех в тази посока. Паралелно всички бивши съветски републики все още произвеждат стоката, която преди внасяхме от Русия. Аз обаче съм оптимист и вярвам, че войната ще приключи след максимум 2-3 седмици. Ние трябва да се опитваме да използваме всяка криза, за действаме по-бързо и сигурно. Ние например отлагахме няколко проекти с години, сега тепърва ще ги реализираме – това е нормален процес за всеки бизнес. Никога не разглеждам кризите като повод за паника или за затваряне. Ще намерим начини и ще продължим да работим, дори ще станем по-добри.