BESCO и колелото на предприемачеството
За да постигнем технологична преднина, е нужен мост между науката и бизнеса, казва Добромир Иванов
Предприемачеството е свързано с това човек да подобрява средата около себе си. А за успешния предприемач са нужни още много други неща – да обедини хора в свой кръг, да е смел, да греши, да се проваля и да продължава напред. Това казва Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската стартъп асоциация (BESCO). Хората в тази организация са единни в увереността, че производствата с висока добавена стойност, базирани на научноизследователска и развойна дейност, иновациите и предприемаческото вдъхновение ще формират българската икономика.
Приели са като своя мисия надграждането на действащото законодателство и предлагат съвременни пазарно ориентирани политики, основани на новости и прогресивно мислене. В BESCO са хора, които движат развитието към нещо по-добро.
България да се ориентира към
индустрии с висока добавена стойност
- в това от BESCO виждат потенциала за ускорено развитие. Защото колкото по-голям е броят на високотехнологичните компании и колкото по-големи са те, толкова по-висок ще е стандартът на живот на хората в тези компании, а и в страната. Подобряването на цялостната среда ще позволи да привличаме предприемачи и инвеститори от цял свят.
На дневен ред стоят три основни задачи: достъп до капитал, достъп до талант, цялостни дерегулации и условия, които стимулират по-лесното правене на бизнес. Икономиката в България има потенциал да расте, но таванът в развитието се поставя от липсата на кадри. Въпросът със Сините карти остава нерешен и бизнесът у нас продължава да има пречки да привлича специалисти извън страните от ЕС. Процедурата е много бавна. В Западна Европа това става за две седмици, тук – за пет месеца. Правителствата се сменят, но проблемът остава, напомнят от BESCO.
Темата за
образованието и кадрите
също не търпи нужното развитие, макар да няма съмнение, че образователната система трябва да е в крак с реалностите на XXI век. Реформите в образованието обаче не само не дават бърз резултат, но тук те така и не стартират. Всички предприемачи са единни в разбирането, че образованието е фундамент, върху който стъпва целият бизнес. Не се ли промени образованието, няма как в компаниите да идват по-подготвени хора. Тогава дори и академиите за обучение, които бизнесът организира, няма как да са ефективни.
Привличането на инвестиции
също става с повишена трудност. Важно е, например, на пенсионните фондове в страната да бъде разрешено да инвестират повече средства в т. нар. алтернативни инвестиционни фондове. В момента те може да вложат само 1% в местни фондове за инвестиции, като и това не е лесно. Тези ограничения доведоха до това пенсионните фондове у нас да имат годишна „печалба“ от около 1%, което е далеч под годишния ръст на инфлацията. Бихме могли да следваме добрите примери на други държави, казват от BESCO и дават за сравнение Чехия и Хърватска, в които пенсионните фондове може да влагат 14-17%, а страни като Израел и Южна Корея – до 48%. На борсата инвестициите в технологични компании са едни от най-печелившите в света. Освен това не става дума за задължение, а за възможност и право, ако мениджърите на определен пенсионен фонд преценят, да инвестират, уточнява Добромир Иванов. Според него е необходим и механизъм, който да насърчава ангелските инвестиции на ранен етап. В България има хора с доста средства, които са направили съответни вложения в имоти. И след като не виждат друга възможност освен недвижимост, може
да поемат риска
да подкрепят млади предприемачи с идеи. Подобен механизъм във Великобритания е помогнал за ускореното развитие на технологичното предприемачество. Така доста компании са успели за кратък период от време да израснат. Българската държава също би могла да покрива част от риска, като това се регламентира законодателно. Тази споделена отговорност ще помогне колелото на инвестициите да се завърти.
BESCO са направили изследване защо инвеститори, които се насочват към региона, избират съседни страни и заобикалят България. Размер на данъците? Наличие на талант? Определяща се оказва държавната подкрепа при сделките, която се дава срещу поети от инвеститора ангажименти, а не безвъзмездно. „Ако държавите около нас предлагат атрактивни стимули, а ние – не, то нашата страната дори не присъства на масата за преговори. Темата за инвестиционния подход заслужава внимание, ако искаме икономическият растеж да се засили и стартиращият бизнес да тръгва по бързата писта на развитието. Важно е България да привлича инвеститори, които развиват дейности с висока добавена стойност. Но при липсата на политическа стабилност, необходимите за бизнеса законодателни стъпки се отлагат за неопределено време“, констатира Добромир Иванов.
И още нещо, което според него би ни дало преднина:
Да правим неща, които са изпреварващи
а не са догонващи. За целта трябва да преценим къде имаме сила за развитие – изкуствен интелект, теми, свързани с космоса и други възможности, към които светът се е насочил… Въпросът е с летящ старт да може да се включим в голямата надпревара. Тогава най-предприемчивите хора ще започнат да избират България като място за реализация на своите идеи. Време е науката в България да започне да работи заедно с бизнеса. Не е нужно фокусът на учените да е върху теми, от които никой никога няма да има нужда, и да се правят патенти, които да стоят в чекмеджето. Важно е да се изгради този мост и той ще е полезен за двете страни, както и за цялото общество. Приложната наука да е приложна, а не и тя да е чисто теоретична.
В стартъп екосистемата израснаха доста успешни предприемачи. Вече има програми, акселератори, организации, които
помагат на хората с идеи
да ги развият и как да ги превърнат в бизнес. Често към BESCO се обръщат млади ентусиасти, които търсят ориентир какво да направят, за да реализират проектите си за бизнес. Дават им съвет, насочват ги към подходящите хора и акселератори, където да разберат как се става предприемач, а и да се срещнат с инвеститори. Системата се разви, но има още много път да се извърви, признава Добромир. По негови думи недостатък е, че голямата част от стартъп екосистема е предимно свързана с IT сектора. Важна крачка ще е привличането на стартъпи от други индустрии.
Основна роля на BESCO е застъпничеството, което да води до
промяна на средата за бизнес
Стремят се гласът на предприемачите да стане по-силен, за да бъде чут. Тези хора все повече осъзнават, че имат нужда от силна организация, която да държи връзката с институциите и да се бори за определени промени. Когато един предприемач е част от организация, той не е сам, а има подкрепата на другите.
Инвеститорите отиват там, където има потенциал за растеж, а в България растежът тепърва предстои. Предприемаческата екосистема вече е доста зряла. Ще има много привлечени инвестиции и отворени нови работни места, вярват Добромир Иванов и всички от BESCO. И работят за това България да става все по-добро място за бизнес.
Победителите в годишните награди на БЕСКО - Снимка БЕСКО
След първите пет години
Българската стартъп асоциация (BESCO) е организация, създадена преди 5 години. В нея влизат стартъпи, всеки от които върви по свой път. В началото са 30, сега са над 500 компании, някои от които вече са сред най-големите работодатели. Повечето членове са технологични фирми, но има и от конвенционални индустрии. Голямата част са на глобалния пазар с потенциал за бърз растеж. За тях успехът се мери с това да създадат полезен продукт или услуга, който някой по света иска да си купи. Организацията бързо порасна и вече представлява и по-зрели компании. BESCO продължава да е BESCO, но се позиционира като предприемаческа асоциация, която не обединява само представители на стартиращия бизнес. BESCO расте и се променя, но не се ребрандира.
Осем стъпки на начинаещия предприемач
Съвети от Добромир Иванов
- Идеята за бизнес е важна, но само идея не е достатъчна. Не крийте идеята си, а я споделяйте. Така ще прецените, дали има смисъл да я реализирате. Четете, учете, после това ще ви спести лутане и „проба-грешка“. Не е нужно да откривате топлата вода;
- Ако нямате никакъв предприемачески опит, след като идеята ви е осенила, запишете се в бизнес инкубатор, а после и в акселераторска програма. По този начин за кратко време ще разберете А и Б за пътя, по който ще трябва да вървите;
- Успешен бизнес не се създава бързо и лесно. Отнема години. Изключение, а не правило е някой да стане милиардер на 22 години;
- Насочете се към нещо, което е ваша страст. Дори да има пазарна ниша, ако работата не ви е по сърце, не се захващайте. Предприемач не се става, защото ще спечелиш много пари, а защото се работи здраво. Добрият бизнес е свързан с кауза и увереност, че променяш света по добър начин;
- Над 90% от стартъпите се провалят. Но над 90% от предприемачите, които не се откажат след първия провал, рано или късно успяват;
- Прилагайте Lean методологията. По-добре е да направите много на брой малки грешки, отколкото малко на брой големи грешки. Намерете начин бързо да тествате как работи идеята ви. Колкото повече тествате, толкова повече получавате обратна връзка от реалния пазар и вървите напред. Грешка е да работите дълго над нещо в стремежа си да направите съвършения продукт и като е окончателно готов, чак тогава да го предложите;
- Опитайте да елиминирате трите причини, поради които компаниите най-често се провалят: Неразбирателства в екипа - затова е важно в него да са хора със сходни ценности; Стартъпът решава проблем, който не съществува и никой не е готов да плати за това; Липсата на пари - парите са важни, но има много други неща, които отвеждат към провала;
- Репутацията – дръжте на нея. Бъдете коректни с колегите и партньорите си. Така при нужда, ще се намери кой да ви подаде ръка.