„Безотговорно парламентарно гласуване“: Бизнесът очаква скок на инфлацията
Работодателските организации реагираха остро на решението на Комисията по бюджет и финанси да остави бизнеса без компенсация за високите цени на тока
Решението на парламентарната комисия по бюджет и финанси да остави бизнеса без компенсация за високите цени на тока след е „недалновидно и престъпно“ към българската икономика и към всеки български гражданин. То поставя под съмнение ефекта от вече гласуваните текстове за ръст на доходите, който ръст ще бъде „изяден“ многократно от увеличените цени на стоките и услугите.
Това гласи острата позиция на Асоциацията на организациите на българските работодатели, изпратена след проведеното вчера заседание на Комисията по бюджет и финанси, на което се гледа актуализацията на бюджета. Освен че лишиха бизнеса от ценовата отстъпка, депутатите не приеха и обещания нов, дългосрочен механизъм за компенсация на фирмите.
От АОБР изтъкват процедурните хватки, с които по техни думи председателят на Комисията Любомир Каримански е опитал да саботира гласуването, както и факта, че предложенията за компенсации дългосрочен механизъм бяха отхвърлени с гласовете на ПП, БСП, ДБ и ИТН.
С този си акт представителите на ПП, БСП, ДБ и ИТН лишиха 633 хиляди небитови потребители на ел. енергия (микро, малки, средни и големи предприятия, болници и училища, детски градини и театри, музеи и социални заведения, църкви и манастири) от компенсации срещу нереално високите енергийни цени, считано от 1 юли т.г. Това на практика означава, че от 1 юли 2022 г. предприятията ще плащат поне двойно по-високи сметки за ток, което неминуемо ще се отрази на крайните цени на произвежданата продукция и ще генерира инфлация, която, в крайна сметка, ще удари по джоба всеки български гражданин!“, се посочва в позицията на АОБР.
Припомняме, че актуализацията на бюджета, респективно и заложената компенсация за цената на тока, предстои да бъде гледана в парламентарната зала. Там ще бъде взето финално решение по въпроса.
Компенсацията за скъпия ток бе причина работодателите да заплашат с протест правителството през май. Тогава то обеща да изпълни исканията им за по-големи отстъпки и те се отказаха от демонстрациите. Последваха нови упреци към властта, че се бави и не прави кой знае какво по въпроса. На 1 юни кабинетът най-накрая одобри действащата до април схема с още два месеца, като остана и обещанието за периода след 1 юли.
Политическото говорене и дребните политически сметки взеха връх над здравия разум и национално отговорното поведение“, обобщават от АОБР по повод неизпълнения ангажимент, поет от Кирил Петков и неговите министри.