Бизнесът с разчети за намаляване на цените на електроенергията
Протестите на работодателите може да се подновят, заяви Кирил Домусчиев
„Дали ще се подновят протестите на бизнеса зависи от това какво ще свършим с КЕВР в рамките на следващите три седмици, дали ще ни убедят, че са независим орган, който работи в полза на обществото или са орган, който работи за енергийните монополи.“. Това заяви предсдедателят на УС на КРИБ Кирил Домусчиев по време на срещата на работодателските организации с комисарите от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Целта на дискусията бе да се открият начини за намаляването на цената на електроенергията и ограничаване на злоупотребите в енергетиката.
По повод протестите председателят на КРИБ допълни: „Както вървят нещата, явно ще трябва да подновим протестите, защото нищо хубаво не ни чака – износът се сви през август с 1 процент спрямо миналата година, при положение, че преди половин година бележеше ръст от 15 на сто.“
Домусчиев заяви, че е разочарован от срещата в КЕВР, тъй като по думите му е станало ясно, че КЕВР няма никакви възможности за действие и е орган без административен капацитет и ресурс да извършва в пълния обхват своята дейност по начина, по който се очаква.
Работодателите представиха на комисията разчети, според които цената на електроенергията може да се върне на нивата от преди 1 август тази година. Възможни резерви могат да се намерят в намалената цена на природния газ, както и чрез включването на освободения от такса „Задължение към обществото“ износ на ток, смята Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Според Велев с промените в нормативната база от лятото на тази година е трябвало да се реализира намаление на общото количество скъпа енергия, изкупувано от фотоволтаици, но всъщност се отчита увеличение с 26 млн. лв. „Реалното намаление, според нас, трябва да е със 110 млн. лв.“, коментира Васил Велев.
„Основният източник, но не единствен, е оскъпената ел. енергия от американските централи. Става дума за 333 милиона лева годишно, които държавата събира от нас и ги подарява на американските централи. Ако държавата е приела да прави такъв подарък, нека да го прави чрез бюджета, а не чрез цената на ел. енергията, защото това прави неконкурентоспособна българската индустрия.“, допълни председателят на АИКБ.
Работодателите предлагат също да се промени методът на ценообразуване, в който да се приложи европейски бенчмарк в различните позиции на цената, а не да се базира на разходопокривния принцип. „Не може в бедна България, където разходите за издръжка са много по-ниски, да имаме по-високи средни разходи и по-високи цени на електроенергията. В момента у нас компаниите казват какви разходи са направили, а КЕВР определя цени, за да се покрият техните разходи.“,заяви още Васил Велев.