Бизнесът на Apple е под все по-голяма заплаха от COVID вълната в Китай
Apple изпитва недостиг от между 5 и 15 милиона iPhone устройства
Бизнесът на Apple е застрашен от широко разпространена епидемия от коронавирус в Китай, като експерти по веригата за доставки предупреждават за нарастващ риск от прекъсване на производството на iPhone с месеци. Американският технологичен гигант трябваше да се бори с над месец хаос в мегафабриката на своя основен производител Foxconn в Джънджоу, Китай, известна като „iPhone City“, след избухването на COVID вълната, започнало през октомври.
Foxconn премести част от производството си в други фабрики в Китай, за да облекчи необичайно дългото време за изчакване - около 23 дни за клиенти, които купуват iPhone от висок клас в САЩ, според проучване на швейцарската банка UBS.
Докато китайското правителство преобръща политиката си за нулев COVID, сега се очертава по-дълготраен риск: потенциалът от недостиг на работници в заводите за компоненти или фабриките за сглобяване в цялата страна.
Apple предупреди на 6 ноември за „значителни“ смущения преди празничния сезон. Рядкото изявление дойде по-малко от две седмици, след като ръководителите прогнозираха слаб ръст на продажбите в решаващия период около Коледа – около 8%.
Консенсусът сред анализаторите е, че приходите на компаниите през това тримесечие ще паднат малко под рекордните 123.9 милиарда долара, постигнати през същия период на миналата година, като нетната печалба се очаква да падне с повече от 8%, според банкови оценки, обединени от Visible Alpha. Това би прекъснало серия от ръст на приходите от 14 тримесечия, тъй като Apple изпитва недостиг от между 5 и 15 милиона iPhone устройства.
Много анализатори първоначално повишиха прогнозите си за следващите шест месеца, предполагайки, че неизпълнените поръчки ще бъдат отложени, а не анулирани.
Но рисковете за приходите на Apple за 2023 г. се увеличиха, тъй като моделирането показа, че 1 милион китайци са изложени на риск от смърт от COVID през следващите зимни месеци, след като президентът Си Дзинпин премахна строгия контрол на пандемията. Един магазин на Apple в главния търговски район на Пекин трябваше да намали работното време миналата седмица, защото почти всичките му работници бяха болни.
Една пета от приходите на Apple идват от продажби в Китай, докато повече от 90% от iPhone устройствата се сглобяват там. За сравнение, съперникът на смартфоните Samsung напусна Китай през 2019 г. и диверсифицира сглобяването си в поне четири държави.
Най-важните тайвански доставчици на Apple, включително Foxconn, Pegatron и Wistron, в момента се опитват да разширят своите операции в Индия.