Богатството на китайските милиардери се топи с рекордни темпове
Свръхбогатите в страната понасят удари заради руската война в Украйна и политиката на правителството за нулев COVID
Милиардерите в Китай станаха свидетели как богатството им се топи с най-бързите темпове от две десетилетия заради войната на Русия в Украйна, мерките на Пекин за нулев COVID и падащите фондови пазари в континенталната част и Хонконг. Това става ясно от годишната класация на свръхбогатите хора в Китай, цитиран от Reuters.
Списъкът Hurun Rich, който класира китайците с минимално нетно състояние от 5 милиарда юана (692 милиона долара), показва, че само 1305 души са преминали тази граница през тази година, което е с 11% по-малко от миналата. Общото им богатство се оценява на 3.5 трилиона долара, или спад от 18%.
Междувременно броят на хората с 10 милиарда долара е намалял с 29 до 56, а броят на милиардерите в долари е спаднал с 239 до 946 тази година.
Тази година се наблюдава най-големият спад в списъка на богатите Hurun China за последните 24 години“, каза Рупърт Хугеверф, председател и главен изследовател на изследователската компания Hurun Report, която съставя списъка.
Глобалните икономически перспективи тази година бяха силно повлияни от войната в Украйна и забавящия се икономически растеж в Китай, който на свой ред беше влошен от ултрастрогите политики на страната срещу COVID и продължителната обезценка на имотите.
Двугодишната регулаторна репресия, която удари най-големите технологични имена в Китай, като Alibaba Group и Tencent Holdings, и опасенията, че президентът Си Дзинпин ще пожертва растежа за идеологията си в третия мандат, също натежаха върху доверието на инвеститорите. Това е причината фондовите пазари в Хонконг и континенталната част на страната да се сринат през последните седмици.
Янг Хюян, бизнесдамата зад Country Garden Holdings Co Ltd, която подобно на много други китайски предприемачи се бори с дългови проблеми, отбеляза спад на богатството си с 15.7 милиарда долара, най-големият в списъка за 2022 г.
Жонг Шаншан, притежаващ компанията за бутилирана вода Nongfu Spring и разработчика на ваксини Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, заема първо място в списъка за втора поредна година, със състояние, нараснало със 17% до 65 милиарда долара.
Основателят на ByteDance Джан Имин, заема второ място, но богатството му спада с 28% до 35 милиарда долара поради сриналата се оценка на компанията зад Tik Tok. На трето място е Zeng Yuqun, председател на гиганта за батерии CATL.
Основателят на Tencent Пони Ма отчете втория най-голям спад в богатството от 14.6 милиарда долара на фона на падащите цени на технологичните акции, заемайки пето място в списъка. Основателят на Alibaba Джак Ма и семейството му се сринаха с четири места, за да бъдат класирани под номер 9.