Бордът по туризъм предлага държавата да плаща 10% от ваканциите на българите
Браншовата организация се оплаква от липсата на заинтересованост от страна на ресорното министерство
Държавата да поеме около 10% от ваканцията на всички българи. Това предлагат от Националния борд по туризъм (НБТ) като вариант, чрез който да се подпомогне трайно сектора. Идеята е всеки български гражданин да има достъп до ваучери, с които да отиде на почивка. Пред Economic.bg председателят на Борда Полина Карастоянова напомни, че подобна мярка имаше по време на COVID. Тя е категорична, че в сегашната икономическа ситуация страната ни има още по-голяма нужда от този стимул.
Няма легитимен механизъм, чрез който държавите да могат да стимулират собствените си граждани. Затова страните по света определят различни механизми за подкрепа на сектора. Това наше предложение е именно в тази насока – цялостна подкрепа на туризма“, казва Карастоянова.
Всъщност, ваучерите за туризъм имаше през лятото на 2022 г., но бяха неефективни и напълно непривлекателни, казаха тогава от бранша. От една страна, активирането им стартира прекалено късно, за да има реална подкрепа на сектора. От друга, хотелиерите казваха, че парите, които трябва да получат заради заплатени ваканции с ваучери, се бавят прекалено дълго. Освен всичко това, кампанията не беше особено популярна сред българите, до голяма степен заради странната стратегия за реклама на ведомството – чрез прессъобщения.
Сега темата с ваучерите за храна, които се дават като бонус към заплатите на служителите, отново е на дневен ред. При представянето на проектобюджета за 2023 г. стана ясно, че се предлагат и промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, според които ваучерите ще могат да се използват освен за пазаруване, но и за плащане на сметки в заведенията. Според председателя на Българската асоциация на заведенията обаче това е поредната безсмислена мярка, която не се е използвала от почти никой по време на пандемията, а вероятно същото ще се случи и сега.
Спешна нужда
„България има нужда от тези промени и въвеждането на ваучерите за почивка, тъй като изпуснахме всички възможности за финансиране по Плана за възстановяване. И трябва да наваксваме по друг начин“, казва Карастоянова.
Според нея сегашните текстове, които засягат ваучерите за храна, са половин свършена работа. В случай че бъдат въведени туристически ваучери за всички, това ще донесе на хазната два до три пъти повече от вложените средства.
Ако държавата даде 500 млн. за тези ваучери, те ще се върнат двойно или тройно в бюджета“, категорична е Карастоянова.
Незаинтересованост
За момента официална комуникация между Министерството на туризма и бранша няма. Не са представени нито приоритетите на ведомството, нито екипът, с който ще се работи, казват от НБТ. Затова от Борда подготвят среща с министър-председателя, на когото да представят цялостна платформа и концепция за развитие на сектора. В нея ще бъдат включени различни предложения, едното от които ще бъде именно въвеждането на ваучерите за почивка като постоянна мярка.
Необяснимо е за мен как всеки министър си гледа само мандата. Туризмът трябва да е приоритет постоянно и трябва цялостна концепция за неговото развитие. Затова съвсем скоро ние ще предложим такава“, казва още Полина Карастоянова.