Бундесбанк: Рецесията в Германия е все по-вероятна
Инфлацията в най-голямата европейска икономика ще продължи да се ускорява и може да достигне връх от над 10% тази есен
Рецесията в Германия, най-голямата икономика в еврозоната и Европа като цяло, е все по-вероятна, а инфлацията ще продължи да се ускорява и може да достигне връх от над 10% тази есен. Това посочва Бундесбанк в месечен доклад в понеделник.
Със своята огромна промишленост, силно зависима от руски газ, Германия е сред най-уязвимите към всяко прекъсване на енергийните доставки. А рязко увеличаващите се разходи вече натежават на производството, като се очаква влошаване на ситуацията.
Намаляването на икономическото производство през зимните месеци стана много по-вероятно“, каза централната банка. „Високата степен на несигурност относно доставките на газ тази зима и рязкото увеличение на цените вероятно ще натежат сериозно на домакинствата и компаниите.“
Русия ограничава износа на газ в отговор на санкциите на Запада заради войната й в Украйна и мнозина икономисти гледат на рецесията в Германия като на нещо неиозбежно.
Високите цени и недостигът на газ вече принуждават Германия да ограничава потреблението. Това е особено осезаемо в енергоемките сектори, например при производството на метали и на торове.
Междувременно разходите за енергия ще продължат да движат инфлацията, като е малко вероятно пикът ѝ да бъде достигнат преди есента. А той се очаква да е около пет пъти целта от 2% на Европейската централна банка.
Като цяло нивото на инфлация може да достигне 10% през есента“, прогнозират от Бундесбанк. „Рискът от повишаване на инфлацията е висок, особено в случай на пълно спиране на доставките на газ от Русия.“
Това насочва вниманието към риска от бързо увеличение на заплатите, особено като се има предвид рекордно ниската безработица. В тази връзка Бундесбанк предупреждава за опасността от спирала на заплатите и цените, която би удължила ръста на инфлацията.
ЕЦБ повиши лихвените проценти от рекордно ниски нива миналия месец, за да се пребори с инфлационния натиск. По-нататъшните ръстове са почти сигурни, тъй като перспективите за скок на цените не се подобряват.