България губи милиарди, ако не влезе „възможно най-скоро“ в еврозоната
Управителят на БНБ призова за „проевропейска“ конструкция след изборите и определи позицията за еврозоната на предишното правителство като „колеблива“
Възможно най-скоро“.
Така гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев отговори на въпроса кога страната трябва да се присъедини към еврозоната. Той участва в конференцията „България в еврозоната. Кога?“, организирана от почетните консули, CFA общността и банките в България.
Управителят на централната банка заяви, че забавянето на пълната интеграция на България „има своята цена и тя непрекъснато се увеличава“.
Мащабът е вече не в милиони, а в милиарди“, заяви Радев.
Той определи шансовете за влизане на България в еврозоната през 2025 г. като „силни“ и „напълно реалистични“. Дата обаче не бе посочена.
Радев за пореден път поясни, че приемането на еврото ще предостави по-добри условия за бизнес и по-благоприятни условия за финансиране.
Той заяви, че проектозаконът за въвеждане на еврото в България е готов за внасяне и приемане от Народното събрание. Документът бе публикуван за обществено обсъждане в последните дни от живота на кабинета „Денков“, а преди дни Европейската централна банка (ЕЦБ) изрази положително становище по него.
Както за приемането на законопроекта, така и за самото влизане в еврозоната обаче е нужна „устойчива политическа проевропейска конструкция“.
Изпълнителната власт демонстрираше силно колеблива позиция“, допълни Радев.
Той подчерта и важността за връщане на пътя на фискалната консолидация и възможно най-бързото приемане на закона за въвеждане на еврото.
Към момента обаче България все още не отговаря на изискванията за инфлацията, което бе признато и от служебния министър на икономиката Петко Николов. Той допълни, че е от ключово значение спазването на бюджетната дисциплина и намаляване на инфлацията, а администрацията работи усилено.
Подготовката
Димитър Радев допълни, че БНБ и банките в страната ще бъдат напълно готови в рамките на предстоящата година за приемането на еврото в България.
Следим отблизо подготовката на търговските банки, която се развива по план и реагираме при необходимост. БНБ и банковият сектор работят по план и ще бъдат готови“, заяви Димитър Радев.
Той допълни, че е създадена организация за контрол и подготовка и два пъти месечно се преглеждат по четири доклада за постигнатия напредък и потенциалните проблеми в процеса по подготовката.
Технически предстои и тестово отсичане на 8 милиона монети. Монетният двор е „готов“ за отсичане на българските евромонети, като предстои да получи лиценз за това. Държавната печатница вече разполага с такъв и отпечатва евробанкноти за други страни от еврозоната.