България ще търси заеми за 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“
Стартира търсенето на изпълнител на проекта, а изискването е компанията да даде фиксирана цена за реализацията му
Последните няколко дни кабинетът „Денков“ даде заявка за бърз старт на проекта за 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“, въпреки че все още не е приключила оценката на възможностите по feed договора, сключен с американската Westinghouse в края на юни тази година.
7-ми блок до 10 години
На заседанието на Министерския съвет в сряда официално бе одобрен доклад на министъра на енергетиката за предприемане на действия по изграждане на блок 7 и 8 на АЕЦ „Козлодуй“ с американската технология АР1000.
В него се посочва, че България започва организацията на процедурите, необходими за избор на изпълнител, който да предостави комплексните услуги по проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация. Процесът ще бъде воден от министъра на енергетиката. Решението на кабинета обаче трябва да мине и през Народното събрание, което вероятно ще се случи с гласовете на управляващите ГЕРБ и ПП-ДБ, които ясно са заявили позиции в подкрепа на проекта с американска технология.
Като изискване е записано, че изпълнителят трябва да даде фиксирана цена за изграждането на новия ядрен реактор, както и срок за реализацията му.
Окончателният договор с избрания изпълнител и с доставчика на технологията АР1000 трябва да бъде изготвен при условията на фиксирана цена и срок на изпълнение“, се казва в решението.
По-рано, преди заседанието премиерът обяви, че срокът, който се предвижда за реализация е 2033 г.
Решението за търсене на изпълнител обаче звучи като проформа, тъй като вече има решение на Народното събрание от януари тази година, с което се задължи Министерският съвет да предприеме действия за изграждане на нова ядрена мощност с технология AP1000, а след това беше подписан предварителен договор за проучване с американската ядрена корпорация Westinghouse, която е най-вероятният изпълнител на проекта. По-скоро с текста се оставя врата за търсенето на други участници, които биха искали да се включат в него.
За начало – заем от БЕХ
„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“, проектната компания, ще бъде финансирана първоначално с 500 млн. лв. от Българския енергиен холдинг. За целта Министерският съвет е възложил на министъра на енергетиката да предприеме действия по увеличаването на капитала на дружеството с парична вноска до 500 млн. лева от страна на БЕХ. Ресорният министър трябва да започне преговори с финансови институции за осигуряването на заемен ресурс за реализацията на целия проект.
Според председателя на Комисията по енергетика Делян Добрев обаче капиталът не трябва да е 500 млн. лева, а 1.6 млрд. лева, за да може да се гарантира работата на дружеството в следващите 3 – 4 години.
Това са свободните пари, които има в енергетиката, и ние ще настояваме да бъдат прехвърлени като капитал в това ново дружество", каза още Добрев по време на енергийна комисия.
Предложението му ще бъде обсъдено от групата на ПП-ДБ, стана ясно от коментар на депутата Радослав Рибарски.
По думите му процесът по началната капитализация на предприятието трябва да приключи до края на 2023 г.
„Ще се търси и външно финансиране, проектът зависи от това как ще бъде структурирано финансирането, как ще бъде подходено спрямо инженеринга и фирмите, които ще изпълняват проекта. Това е от ключово значение. Увеличаването на капитала не е от ключово значение”, каза още депутатът от ПП-ДБ.
Въпреки че реакторът AP1000 е технология на Westinghouse,
в решението е вписано, че ще се търсят няколко участника”, подчерта още Радослав Рибарски.
Възможни участници
През лятото на тази година, след среща между Денков и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, стана ясно, че Гърция е проявила интерес да инвестира в изграждането на нови реактори в АЕЦ „Козлодуй“ или да сключи дългосрочен договор за изкупуване на електроенергията.
Само преди няколко седмици се заговори, че интерес към проекта има от страна на Франция, отново след среща на премиера с Лоранс Бун, държавен секретар по европейските въпроси на Франция. Амбициите на френската страна обаче биха били по-скоро да се включи като доставчик на оборудване за централата, отколкото като инвеститор.
Старт и за 8-ми блок
С решението Министерският съвет дава съгласие и за изграждане на блок 8 на АЕЦ „Козлодуй“ и нарежда да се подготвят необходимите процедури и документация. По рано премиерът Николай Денков обясни, че става въпрос за стартиране на процедурата по даването на ОВОС на проекта.
В решението си МС казва, че изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ може успешно да замени изведените от експлоатация блокове от 1 до 4 с обща инсталирана мощност 1760 MWe и да осигури надежден източник на базова електроенергия. Възможността за работа в т.нар. „маневрен“ режим на новите блокове ще подобри балансирането на националната енергийна система с оглед непостоянния характер на енергията от възобновяеми енергийни източници.
Изграждането на нови мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ е подходящо с оглед отличната налична инфраструктура за управление на радиоактивни отпадъци, физическа защита, радиоекологичен мониторинг и аварийно реагиране. Площадката разполага и със свободен капацитет за присъединяване на нова мощност, както и обучен висококвалифициран персонал.